eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweStare usługi budowlane z odwrotnym obciążeniem w VAT?

Stare usługi budowlane z odwrotnym obciążeniem w VAT?

2017-03-23 13:46

Stare usługi budowlane z odwrotnym obciążeniem w VAT?

Odwrócony VAT w budownictwie © tanyastock - Fotolia.com

Podwykonawcy świadczący usługi budowlane obecnie nie doliczają na wystawianych fakturach podatku VAT. Nabywca takiej usługi jest obowiązany rozliczyć ją w ramach odwrotnego obciążenia. Powyższe tyczy się nie tylko usług z roku 2017, ale także zaczętych wcześniej, które zakończyły się w obecnym stanie prawnym.

Przeczytaj także: Kto i kiedy składa informację VAT-27 z odwrotnym obciążeniem?

Załóżmy dla przykładu że usługa budowlana rozpoczęła się jeszcze w grudniu 2016 r. natomiast jej zakończenie miało miejsce w marcu roku 2017. Rozliczenie usługi nastąpiło jednorazowo w trakcie jej wykonania (nie było wcześniejszych płatności). Zarówno usługobiorca jak i usługodawca są czynnymi podatnikami VAT. Ponadto usługodawca jest podwykonawcą takiej usługi. Jak należałoby ją opodatkować?
Z początkiem 2017 r. większa część usług budowlanych została objęta tzw. odwróconym VAT-em. Ich wykaz znalazł się w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Aby jednak zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia, spełnione muszą być dwa warunki
  • zarówno usługodawca jak i usługobiorca są czynnymi podatnikami VAT
  • usługodawca świadczy daną usługę budowlaną jako podwykonawca.

W powyższym przykładzie trudność polega na tym, że świadczenie usługi rozpoczęło się w starym roku, a więc przed zmianą przepisów, kiedy to usługi takie były opodatkowane zgodnie z zasadą ogólną (czyli VAT należny rozliczał od nich usługodawca, a nie usługobiorca).

Odpowiedzi na postawiony problem nie znajdziemy bezpośrednio w ustawie o VAT. Trzeba tutaj sięgnąć do przepisów przejściowych. Te (art. 5 ustawy z dnia 1 grudnia 2016 r. zmieniającej ustawę o VAT od 2017 r.; Dz. U. poz. 2024) wskazują, że mechanizm odwrotnego obciążenia stosuje się do usług, które zostały wykonane od dnia 1 stycznia 2017 r. W celu ustalenia momentu wykonania usług należy natomiast zastosować przepisy art. 19a ust. 2 i 3 ustawy o VAT.
Pierwsza ze wskazanych regulacji mówi że w odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę.

fot. tanyastock - Fotolia.com

Odwrócony VAT w budownictwie

Usługi budowlane rozpoczęte w roku 2016, które zakończyły się w roku 2017, rozliczamy na nowych zasadach.


Drugi przepis wskazuje natomiast że usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Nasza usługa zatem jest uznana za wykonaną (moment powstania obowiązku podatkowego) w marcu 2017 r. Dlatego też powinna ona zostać rozliczna na zasadzie odwrotnego obciążenia. Nie ma tutaj większego znaczenia fakt, że usługa rozpoczęła się jeszcze w grudniu 2016 r.

Przedsiębiorca - usługodawca powinien zatem wystawić fakturę bez VAT z adnotacją „odwrotne obciążenie”.
Nie można także zapominać, iż z uwagi na fakt, że nie wystąpił od świadczonej usługi podatek należny (załóżmy, że żadna inna czynność w danym okresie rozliczeniowym nie miała miejsca) nie zwalnia takiego podatnika z obowiązku złożenia deklaracji VAT. W dalszym ciągu deklarację VAT-7 (tudzież VAT-7K) musi on przesłać w wymaganym terminie do urzędu skarbowego.

Dodatkowa deklaracja VAT-27


Ponadto podatnik, który dokonuje dostawy towarów lub świadczy usługi w obrocie krajowym, które są objęte mechanizmem odwróconego VAT-u (czyli których podatnikiem jest nabywca na gruncie ustawy o VAT) mają obowiązek składać dodatkową deklarację podsumowującą o obrocie krajowym, oznaczoną symbolem VAT-27. Deklarację taką obecnie można składać wyłącznie za okresy miesięczne (nie składa się jej przy tym, gdy w danym miesiącu nie miały miejsca transakcje podlegające wykazaniu na VAT-27).

Warto też dodać, że w opisanej sytuacji zarówno deklarację VAT-7 (czy VAT-7K) jak i informację podsumowującą należy złożyć w formie elektronicznej. Druki papierowe nie są tutaj dozwolone.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: