Od zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika VAT nie odliczysz
2017-04-02 08:10
Praca przy komputerze w okularach korekcyjnych © eric - Fotolia.com
Przeczytaj także: Okulary korygujące dla pracownika bez odliczenia podatku VAT
Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwaną dalej ustawą o VAT), prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jeżeli nabyte towary lub usługi są wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych.Niemniej jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje przedsiębiorcy jedynie od tych towarów i usług, które nabył. Należy więc rozważyć czy zakup okularów przez pracownika, któremu zwracane są koszty zakupu, rzeczywiście stanowi nabycie towaru przez pracodawcę.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Aby więc można było mówić o nabyciu okularów korekcyjnych przez pracodawcę, musiałoby na niego przejść to prawo (do rozporządzania towarem jak właściciel).
W przypadku nabycia okularów korekcyjnych przez pracownika, prawo do rozporządzania okularami jak właściciel przechodzi zasadniczo na pracownika. Nabywa on okulary i może z nich swobodnie korzystać. Nie jest ograniczony w ich użyciu (może ich używać zarówno w pracy jak i poza nią). Nie ma przy tym znaczenia, że pracodawca ponosi jakąś część kosztu zakupu okularów. Dla przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel nie ma zasadniczo znaczenia kto za dany towar zapłacił. Istotne jest na kogo w ramach danej czynności to prawo przeszło.
fot. eric - Fotolia.com
Praca przy komputerze w okularach korekcyjnych
Spółka ABC świadczy usługi doradcze w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Praca większości pracowników Spółki wykonywana jest przed komputerem. Spółka zobowiązuje się w umowach podpisanych z pracownikami, że jeżeli lekarz medycyny pracy wskaże konieczność korzystania z okularów korekcyjnych to pracodawca refunduje całkowity ich koszt do kwoty nie wyższej niż 800 zł. Sprzedawca wystawia wówczas fakturę na rzecz Spółki ABC, a ta zwraca pracownikowi na jej podstawie należną kwotę. Spółka zastanawia się czy w przypadku gdy pokrywa cały koszt okularów to uprawniona jest do odliczenia podatku naliczonego.
Jak wskazano wyżej, aby powstało u pracodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego istotne jest przeniesienie na niego prawa do rozporządzania okularami jak właściciel. Nawet jeśli pracodawca pokryje cały koszt okularów to w dalszym ciągu prawo to przechodzi na pracownika. W związku z powyższym pracodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego nawet wówczas, gdy pokryje cały koszt zakupu okularów korekcyjnych.
oprac. : Piotr Kępisty / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)