Składki ZUS i zaliczka na podatek od ekwiwalentu za urlop
2017-03-08 12:55
![Składki ZUS i zaliczka na podatek od ekwiwalentu za urlop [© DenisNata - Fotolia.com] Składki ZUS i zaliczka na podatek od ekwiwalentu za urlop](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ekwiwalent-za-urlop/Skladki-ZUS-i-zaliczka-na-podatek-od-ekwiwalentu-za-urlop-189570-200x133crop.jpg)
Od ekwiwalentu za urlop trzeba zapłacić ZUS i podatek © DenisNata - Fotolia.com
Przeczytaj także: Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii
Przepisy prawa pracy wprost określają zasady ustalania takiego ekwiwalentu. Poniżej nie będziemy się jednak na nich skupiać. Odpowiemy sobie za to na pytanie, czy ekwiwalent taki należy opodatkować i oskładkować.Podatek dochodowy
To, co należy rozumieć pod pojęciem podatkowego przychodu pracownika, określa art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak nietrudno zauważyć, katalog podatkowych przychodów pracowniczych jest bardzo szeroki. Zawiera on w zasadzie wszelkie świadczenia, jakie pracownik otrzymuje od pracodawcy (zarówno pieniężne jak i niepieniężne, gdzie te ostatnie należy przeliczyć na wartość pieniężną) a nie tylko samo wynagrodzenie za pracę.
Niektóre z takich świadczeń mogą korzystać ze zwolnień od podatku (np. związane z podróżami służbowymi, zakwaterowaniem pracowników itp.) Niestety zwolnienia takiego ustawodawca nie przewidział dla wypłacanych pracownikom ekwiwalentów za urlop.
Reasumując wypłacany pracownikowi ekwiwalent za urlop jest jego przychodem, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ustawodawca nie przewidział dla takiego świadczenia bowiem zwolnień.
Co przy tym niezwykle ważne, dla takiej kwalifikacji przychodu nie ma znaczenia to, czy ekwiwalent został wypłacony jeszcze podczas trwania stosunku pracy czy już po formalnym ustaniu zatrudnienia. Źródłem jego pochodzenia oraz podstawą prawną wypłaty jest bowiem stosunek pracy, który łączy (bądź łączył) pracownika z pracodawcą. Przychód z tego tytułu powstaje w miesiącu, w którym ekwiwalent został pracownikowi wypłacony bądź postawiony do jego dyspozycji.
Składki ZUS
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (a więc emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) jak też na ubezpieczenie zdrowotne, jest co do zasady przychód pracownika w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Ekwiwalent za urlop jest przy tym świadczeniem, które nie korzysta z wyłączeń z podstawy wymiaru składek (te zostały enumeratywnie wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).
W związku z tym ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS za dany miesiąc i to bez względu na to, czy świadczenie takie zostało wypłacone już po ustaniu zatrudnienia czy też w jego trakcie.
W efekcie od wypłaconego ekwiwalentu za urlop, pracodawca (lub były pracodawca), jako płatnik, powinien naliczyć i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne (tak samo jak od zwykłego wynagrodzenia za pracę).
![Rozliczenie dochodów z Wielkiej Brytanii po brexicie [© terimakasih0 - pixabay.com] Rozliczenie dochodów z Wielkiej Brytanii po brexicie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Anglia/Rozliczenie-dochodow-z-Wielkiej-Brytanii-po-brexicie-243896-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)