eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaAmortyzacja środków trwałych przy aporcie przedsiębiorstwa

Amortyzacja środków trwałych przy aporcie przedsiębiorstwa

2017-03-07 13:03

Amortyzacja środków trwałych przy aporcie przedsiębiorstwa

Amortyzacja środków trwałych otrzymanych aportem © andranik123 - Fotolia.com

Spółka, do której wniesiono przedsiębiorstwo, ma obowiązek tzw. kontynuacji amortyzacji środków trwałych. Oznacza to, że przejmuje od poprzednika ustaloną przez niego wartość początkową, metodę amortyzacji oraz rozliczone już odpisy amortyzacyjne. Nie musi natomiast stosować ograniczenia zaliczania do kosztów podatkowych wartości dokonywanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wniesionych aportem - potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28.02.2017 r. nr 1462-IPPB3.4510.1141.2016.2.KK.

Przeczytaj także: Aport przedsiębiorstwa i sprzedaż nieruchomości w podatku CIT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Spółka komandytowo-akcyjna (wnioskodawca) zamierza nabyć w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwo od innej spółki kapitałowej (czynność ta będzie miała miejsce przed 2017 r.). W skład nabywanego przedsiębiorstwa będą wchodzić m.in. środki trwałe wprowadzone do ewidencji środków trwałych podmiotu wnoszącego aport.

Wartość aportu w części zostanie wniesiona na kapitał zapasowy wnioskodawcy (powstanie wówczas tzw. agio).

Odpisy amortyzacyjne od nabytych w ten sposób środków trwałych dokonywane były przez wnoszącego aport z uwzględnieniem ograniczenia wynikającego z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten zabrania zaliczać do kosztów uzyskania przychodów dokonywanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych w formie wkładu niepieniężnego od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki (wyjątkiem są środki trwałe nabyte w ramach aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części).

Spółka zadała pytanie, czy także i ona jest obowiązana do stosowania ograniczenia wynikającego z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) tejże ustawy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(...) Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on miał prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od składników majątku zakwalifikowanych do środków trwałych wchodzących w skład nabytego w drodze aportu przedsiębiorstwa w pełnej wysokości, tj. bez uwzględnienia ograniczenia wynikającego z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop).

fot. andranik123 - Fotolia.com

Amortyzacja środków trwałych otrzymanych aportem

Otrzymujący aport nie musi przejmować wszelkich obowiązków związanych z amortyzacją środków trwałych po podmiocie, który aport (w postaci przedsiębiorstwa) do niego wniósł.


Zgodnie z art. 16g ust. 10a updop w związku z art. 16g ust. 9 updop w razie nabycia przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego - wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych podmiotu wnoszącego wkład.

Stosownie zaś do art. 16h ust. 3a w związku z ust. 3 updop w razie nabycia przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych podmiotu wnoszącego taki wkład, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot wnoszący wkład. Wskazane wyżej przepisy przewidują zasadę kontynuacji amortyzacji w przypadku nabycia środków trwałych stanowiących element przedsiębiorstwa wnoszonego aportem.

Kontynuacja dotyczy ustalenia wartości początkowej środków trwałych, metody amortyzacji oraz uwzględnienia odpisów już dokonanych po stronie podmiotu wnoszącego wkład. W myśl art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) updop, do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych w formie wkładu niepieniężnego od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem aportu są środki trwałe wchodzące w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Celem wprowadzenia przepisu art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) updop było ograniczenie możliwości uzyskiwania korzyści podatkowej w przypadku aportów w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 7 updop przychodem wnoszącego aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część, jest co do zasady wartość nominalna obejmowanych udziałów/akcji.

Dzięki powyższej regulacji przekazanie części wkładu na kapitał zapasowy spółki umożliwia wniesienie aportu bez obowiązku wykazania dochodu podatkowego lub wręcz w niektórych przypadkach prowadzi do wygenerowania straty podatkowej (zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1j pkt 1 updop w przypadku takiego aportu kosztem uzyskania przychodu jest niezamortyzowana wartość środków trwałych). Brak ograniczenia takiego, jak wynikający z 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) updop prowadziłby więc do uzyskania nieuzasadnionych korzyści podatkowych. W przypadku aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części powyższa regulacja takiej funkcji nie spełnia. W przypadku takiego aportu przychód po stronie wnoszącego aport nie powstanie (a contrario art. 12 ust. 1 pkt 7 updop).

Jednocześnie w zakresie uniemożliwienia osiągnięcia korzyści podatkowej z tytułu amortyzacji ustawodawca wprowadził ograniczenie w postaci zasady kontynuacji w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa oraz wysokości dokonywanych odpisów amortyzacyjnych przez otrzymującego aport (art. 16g ust. 9-10 oraz art. 16h ust. 3-3a updop).

Wystąpienie agio w przypadku dokonania aportu przedsiębiorstwa nie wiąże się więc z uzyskaniem przez Wnioskodawcę lub wnoszącego aport jakichkolwiek korzyści podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Biorąc powyższe pod uwagę nie powinno być wątpliwości, iż przepis art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) updop ma zastosowanie wyłącznie w przypadku gdy przedmiotem aportu są składniki majątku niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: