eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe30% sankcja VAT za brak kary z kodeksu karnego skarbowego

30% sankcja VAT za brak kary z kodeksu karnego skarbowego

2017-03-06 12:29

30% sankcja VAT za brak kary z kodeksu karnego skarbowego

Unikając kks-u dopłacić 30% do podatku VAT © sitthiphong - Fotolia.com

Od 2017 r. przedsiębiorcy będą płacić fiskusowi za błędy (i działania z premedytacją) w rozliczeniach popełnione na niekorzyść budżetu państwa. Sankcje te wahają się od 20% do 100% uszczuplenia podatku. Dodatkowej sankcji (30%) uniknąć mogą osoby prowadzące firmy na własne nazwisko. Tutaj występuje jednak pewien kruczek.

Przeczytaj także: Sankcje VAT: mniej firm będzie płacić podatki w Polsce!

Przypomnijmy, dodany z dniem 01 stycznia 2017 r. rozdział 5 w dziale XI ustawy o VAT określa zasady wymierzania przez fiskusa dodatkowego zobowiązania podatkowego za nierzetelne rozliczanie się z tego podatku (tzw. „sankcje VAT”).

I tak jeżeli to organy podatkowe bądź celno-skarbowe wykryją nieprawidłowości w rozliczeniach na szkodę budżetu państwa, wymierzą podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% zaniżenia kwoty podatku należnej fiskusowi bądź zawyżenia zwrotu podatku tudzież kwoty podatku do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.
Sankcja będzie wymierzana każdorazowo w razie stwierdzenia, że podatnik:
  1. w złożonej deklaracji podatkowej wykazał:
    a) kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej,
    b) kwotę zwrotu różnicy podatku lub kwotę zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej,
    c) kwotę różnicy podatku do obniżenia kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe wyższą od kwoty należnej,
    d) kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub kwotę różnicy podatku do obniżenia kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe, zamiast wykazania kwoty zobowiązania podatkowego podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego,
  2. nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego

fot. sitthiphong - Fotolia.com

Unikając kks-u dopłacić 30% do podatku VAT

Skorzystanie z instytucji czynnego żalu w kks-ie może skutkować wymierzeniem sankcji VAT w wysokości 30% zaniżonego podatku.


Sankcję tę można obniżyć. Otóż podatnik, który po kontroli (bądź niekiedy w jej trakcie) fiskusa złoży korektę deklaracji (albo samą deklarację w przypadku jej braku) w określonym terminie i ureguluje zaniżony podatek, sankcja zostanie mu wymierzona jedynie w wysokości 20% zaniżenia podatku (bądź zawyżenia zwrotu tudzież kwoty do przeniesienia).
Na pobłażliwość nie mają jednak co liczyć ci, którzy działali z premedytacją i ujmowali w swoich rejestrach faktury od podmiotów nieistniejących, stwierdzających transakcje, które nie miały miejsca, kwoty niezgodne z rzeczywistością tudzież traktowane na gruncie prawa cywilnego jako czynności nieważne bezwzględnie bądź pozorne. Tutaj mało że od powyższych podatnikom nie przysługuje prawo do odliczenia VAT, to fiskus wymierza im dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100% VAT wynikającego z takich „lewych faktur”.

W tym ostatnim przypadku sankcji nie da się uniknąć. W tych opisanych na początku (sankcja 30%) jest to niekiedy możliwe.
30% sankcja nie jest wymierzana:
  1. jeżeli przed dniem wszczęcia kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej podatnik:
    a) złożył odpowiednią korektę deklaracji podatkowej albo
    b) złożył deklarację podatkową z wykazanymi kwotami podatku
    - oraz wpłacił na rachunek urzędu skarbowego kwotę wynikającą ze złożonej deklaracji albo korekty deklaracji podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę;
  2. w zakresie ustalania dodatkowego zobowiązania podatkowego, w przypadku gdy zaniżenie kwoty zobowiązania podatkowego lub zawyżenie kwoty zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe, wiąże się z:
    a) popełnionymi w deklaracji błędami rachunkowymi lub oczywistymi omyłkami,
    b) nieujęciem podatku należnego lub podatku naliczonego w rozliczeniu za dany okres rozliczeniowy, a podatek należny lub podatek naliczony został ujęty w poprzednich okresach rozliczeniowych lub w okresach następnych po właściwym okresie rozliczeniowym, jeżeli nastąpiło to przed dniem wszczęcia kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej;
  3. w zakresie ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe.

Mówiąc zatem innymi słowy, gdy (co do zasady) przed wręczeniem upoważnienia do kontroli podatnik skorygował swój VAT i wpłacić zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę, fiskus sankcji mu nie wymierzy. Tak samo będzie, gdy mamy do czynienia z błędem rachunkowym bądź oczywistą pomyłką (chociaż definicji oczywistej pomyłki nie ma, stąd trudno jednoznacznie odpowiedzieć, kiedy ta występuje).

I wreszcie sankcji nie zapłacą osoby fizyczne, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe. A to dlatego, że nie mogą oni być karani dwa razy za ten sam czyn (zabrania tego Konstytucja). Tutaj jednak trzeba uważać.
Gro takich podatników bowiem po zakończeniu kontroli dobrowolnie składa korektę deklaracji oraz wpłaca zaległy podatek wraz z odsetkami. Korzysta jednocześnie z instytucji tzw. czynnego żalu, dzięki której ma miejsce odstąpienie od wymierzenia kary z kodeksu karnego skarbowego.

Stąd, jeżeli kara taka nie będzie wymierzona, a więc podatnik nie ponosi odpowiedzialności za wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe, sankcję w VAT fiskus będzie mógł nałożyć.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: