Błędne numery faktur w przesyłanych plikach JPK_VAT
2017-03-01 13:00
Uwaga na błędy w plikach JPK_VAT © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ministerstwo Finansów wyjaśnia: status przedsiębiorcy do JPK VAT
Ministerstwo Finansów poinformowało, że w procesie analizy przesłanych przez przedsiębiorców plików JPK_VAT wg struktury logicznej postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, stwierdzono błędy dotyczące numerów faktur.Ministerstwo Finansów podaje, że w części ZakupWiersz w polu o nazwie NrFaktury stwierdzono przypadki ewidencjonowania dokumentów wg numeracji systemowej programu księgowego podmiotu składającego JPK. W tym polu natomiast powinien być zawarty numer oryginału dokumentu nadany przez wystawcę.
W obowiązującej od 1 stycznia 2017 r. strukturze JPK_VAT dotychczasowe pole NrFaktury zastąpiono polem o nazwie DowodZakupu (opis pola: Numer dowodu zakupu) i - podobnie jak wskazano to już wyżej - powinien on zawierać numer oryginału dokumentu zakupu nadany przez wystawcę.
Ministerstwo Finansów zwraca się z prośbą o przekazywanie poprawnie wypełnionych plików JPK_VAT zawierających numery oryginałów dokumentów widniejących na dowodach zakupu (głównie faktur VAT).
Korekty plików JPK_VAT
Ministerstwo Finansów poinformowało także, że od dnia 1 lutego 2017 roku Aplikacja kliencka obsługiwać będzie pliki JPK_VAT, tylko w nowej strukturze obowiązującej od 1 stycznia 2017 roku.
Stąd w przypadku konieczności złożenia korekty pliku JPK_VAT, w szczególności za okres od lipca do grudnia 2016 roku, należy przekazać ją już w nowej wersji struktury.
JPK_VAT w 2017 r.
Przypomnijmy, że obowiązek comiesięcznego wysyłania rejestrów VAT do Ministerstwa Finansów występuje poczynając od okresu rozliczeniowego za lipiec 2016 r. Obowiązkiem tym na początku objęci zostali tylko duzi podatnicy. Z początkiem stycznia 2017 r. został on rozszerzony na małe i średnie firmy (pierwszy JPK_VAT przedsiębiorcy tacy powinni wysłać za miesiąc styczeń do 27 lutego 2017 r.).
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Uwaga na błędy w plikach JPK_VAT
Rejestry VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego trzeba przekazywać za okresy miesięczne, bez względu na wybraną formę rozliczania podatku VAT (miesięczna bądź kwartalna).
Mikroprzedsiębiorcy natomiast obowiązkowo JPK_VAT będą przesyłać od początku 2018 r. Należy też dodać, że od tej daty nie będzie możliwe prowadzenie rejestrów VAT w formie papierowej - dopuszczalna będzie wyłącznie forma elektroniczna. Również deklaracje VAT będą musiały być przesyłane fiskusowi wyłącznie w formie elektronicznej.
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)