eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSankcje VAT: mniej firm będzie płacić podatki w Polsce!

Sankcje VAT: mniej firm będzie płacić podatki w Polsce!

2017-02-26 07:36

Sankcje VAT: mniej firm będzie płacić podatki w Polsce!

Kary w VAT odstraszają polskie firmy © kanachaifoto - Fotolia.com

Długotrwała batalia polskich władz o uszczelnienie systemu podatkowego przybrała ostatecznie kształt nowelizacji ustawy o podatku VAT, jaka obowiązuje od 1 stycznia 2017 roku. Niestety istnieją obawy, że owa reforma stanie się lekarstwem gorszym od samej choroby, ponieważ jej postanowienia są tak kontrowersyjne oraz tak uciążliwe dla przedsiębiorców, iż może okazać się, że większość z nich zdecyduje się na "ucieczkę" za granicę, np. rejestrując działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, przestając być jednocześnie płatnikami podatków zasilających budżet naszego kraju.

Przeczytaj także: Zaniżyłeś VAT lub zawyżyłeś zwrot? Zapłacisz go w podwójnej wysokości

Najbardziej chyba jaskrawym wyrazem obaw właścicieli firm działających w Polsce, jest interpelacja nr 8526 autorstwa posłów Marty Golbik i Grzegorza Furgo, naświetlająca najpoważniejsze problemy, z jakimi zetkną się rodzimi przedsiębiorcy chcący respektować przepisy nowelizacji.

Pierwszy z nich dotyczy wątpliwej jakości precyzji sformułowań użytych w ustawie. Główne zastrzeżenia budzi tu termin „nierzetelność”, dotycząca wystawiania faktur VAT. Brak wyraźnego zdefiniowania tego pojęcia, z jednej strony sprawia, iż przedsiębiorca nie do końca wie, na co powinien zwrócić szczególną uwagę, a z drugiej daje organom kontroli skarbowej bardzo szerokie pole do interpretacji rzeczonego terminu, co w praktyce oznacza możliwość znalezienia powodu do ukarania każdej w zasadzie firmy.

Drugi związany jest ze sposobem składania deklaracji VAT, która od stycznia bieżącego roku dokonywana jest jedynie droga elektroniczną. Tyle że stworzony w tym celu system informatyczny zwany JPK (Jednolity Plik Kontrolny), jest póki co wadliwy i może uniemożliwić terminowe złożenie rzeczonej deklaracji. A za opóźnienie, odpowie oczywiście przedsiębiorca...

Trzecia sprawa to tzw. kaucja rejestracyjna, czyli opłata uiszczana przez firmy chcące zarejestrować się jako płatnicy VAT, w sytuacji, w której organy kontroli skarbowej uznają, że w ich przypadku istnieje ryzyko wystąpienia zaległości w odprowadzeniu tegoż podatku. Tym sposobem, dana firma poniesie finansowe konsekwencje czynu, którego nie popełniła. Innymi słowy – zasada domniemania winy!

fot. kanachaifoto - Fotolia.com

Kary w VAT odstraszają polskie firmy

Rząd zdecydował się na zaostrzenie kar za błędy w rozliczeniu podatku VAT. Zamierzony efekt - czyli polepszenie ściągalności tego podatku - może jednak nie zostać osiągnięty. Wręcz przeciwnie - firmy mogą zacząć opuszczać Polskę i prowadzić biznes w krajach z przyjaźniejszymi przepisami.


Problem numer cztery, to drakońskie kary za tygodniowe nawet opóźnienie w zapłacie należnego podatku VAT – sięgające nawet 30% obliczonej kwoty (dotychczas groziły najwyżej niewielkie odsetki). Ustawodawca nie przewidział najwyraźniej, że spóźnienie mogło wyniknąć z przyczyn niezależnych od płatnika. Ale co tam... ważne żeby płacić!

A na koniec zbiorowa odpowiedzialność: choć trudno to sobie wyobrazić, Ministerstwo Finansów chce, aby za nierzetelność podatkową firm płacili doradcy podatkowi, którzy pomagali w ich rejestracji! Krótko mówiąc, politycy wymagają od doradców podatkowych umiejętności jasnowidzenia – powinni bowiem wiedzieć, która z założonych firm dopuści się przestępstwa, a która nie. Pytanie: kto rozsądny podejmie się rejestracji firmy w Polsce?
Biorąc pod uwagę istny tor przeszkód, jaki Ministerstwo Finansów stworzyło dla rodzimych przedsiębiorców, należy w najbliższym czasie spodziewać się gremialnej ucieczki przedsiębiorstw za granicę. Popularnym ostatnio kierunkiem staje się Szkocja, która nie tylko walczy o swoją niezależność od Zjednoczonego Królestwa w związku z brexitem. To przede wszystkim jest przyjaźnie nastawiona na przedsiębiorców, również tych nie będących rezydentami.

Agnieszka Moryc,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: