Sporządzenie zeznania podatkowego bez paragonu z kasy fiskalnej
2017-02-21 13:48
![Sporządzenie zeznania podatkowego bez paragonu z kasy fiskalnej [© Piotr Adamowicz - Fotolia.com] Sporządzenie zeznania podatkowego bez paragonu z kasy fiskalnej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kasa-fiskalna/Sporzadzenie-zeznania-podatkowego-bez-paragonu-z-kasy-fiskalnej-188735-200x133crop.jpg)
Kasa fiskalna w biurze rachunkowym © Piotr Adamowicz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odpłatne rozliczenie PIT bez kasy fiskalnej
Wyliczeniu podatku towarzyszy tutaj także odpowiednie skorzystanie z ulg podatkowych czy preferencyjnych sposobów rozliczeń. Można zatem rzecz, że nie jest to tylko zwykła usługa rachunkowa. Wymaga bowiem pewnej wiedzy w zakresie podatku dochodowego, aby PIT-a dobrze sporządzić. Stąd pojawia się pytanie, czy biuro rachunkowe, które w okresie od stycznia do kwietnia sporządza także zeznania podatkowe na zlecenie osób prywatnych (bez firm), za które to z reguły zapłata następuje gotówką, musi zakupić rejestrować taką sprzedaż na kasie fiskalnej?Zwolnienia oraz wyłączenia ze stosowania zwolnień, w zakresie ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących, znalazły się w stosownym rozporządzeniu w sprawie zwolnień. Przepisy te wskazując (w §4 ust. 1 pkt 2 lit. h), że bezwzględnym obowiązkiem rejestracji za pomocą kasy fiskalnej objęte są m.in. usługi doradztwa podatkowego.
Czym jest doradztwo podatkowe?
Trudno wskazane wyżej zwolnienie będzie tutaj zastosować. Niemniej należy zadać sobie pytanie, czy biuro rachunkowe wypełniając rocznego PIT Kowalskiego świadczy usługę doradztwa podatkowego?
fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com
Kasa fiskalna w biurze rachunkowym
Sporządzenie PIT-a to czynność techniczna, rachunkowo-księgowa, która nie ma nic wspólnego z doradztwem podatkowym. Nie musi zatem być ewidencjonowana na kasie fiskalnej.
Zakres czynności wchodzących w pojęcie doradztwo podatkowe uregulowany jest w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 794 ze zm.). Art. 2 ust. 1 tej ustawy mówi, że czynności doradztwa podatkowego obejmują:
- udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;
- prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;
- sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie;
- reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.
Jak nietrudno zauważyć, pkt 3 odnosi się do sporządzania zeznań podatkowych. Niemniej powyższe nie oznacza, że każdy, kto usługowo sporządzi chociażby jednego PIT-a, musi instalować kasę fiskalną
Zdaniem organów podatkowych wypełnienie PIT-a to czynność techniczna
Wskazany wyżej problem pojawił się w 2015 r., kiedy to czynności doradztwa podatkowego (podobnie jak i usługi prawnicze) skutkowały automatyczną utratą prawa do korzystania ze zwolnienia z kas rejestrujących. Na początku organy podatkowe wydawały interpretacje, w których zgodnie twierdziły, że wypełnienie rocznego PIT skutkuje utratą prawa do zwolnienia. Zaczęto się jednak zastanawiać, czy ustawodawcy faktycznie o to chodziło i jak szeroko należy interpretować doradztwo podatkowe. W efekcie Minister Finansów wydał dnia 9 kwietnia 2015 r. interpretację ogólną nr PT3.8101.2.2015.AEW.16 w tym właśnie zakresie.
W interpretacji tej czytamy, że jeżeli „(...) dany podmiot (niezależnie od jego statusu czy też posiadania określonych uprawnień) będzie świadczył usługi doradztwa podatkowego lub prawnicze (np. wskazane w art. 2 ust. 1 pkt 1 lub 4 ustawy o doradztwie podatkowym) na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, znajdą zastosowanie odpowiednio przepisy § 4 pkt 2 lit. g lub h ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r.
Tym samym dany podmiot będzie obowiązany do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przy świadczeniu przedmiotowych usług. Przepis § 4 pkt 2 lit. h ww. rozporządzenia nie będzie miał natomiast zastosowania wobec podmiotów wykonujących usługi związane wyłącznie z obsługą rachunkowo-księgową, takie jak m.in. wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o doradztwie podatkowym np. prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych, czy też wypełnianie deklaracji podatkowych.(...)”
W związku z tym podatnik, który wykonuje jedynie usługi księgowe, do których - zgodnie z powyższą interpretacją, zalicza się także sporządza roczne zeznania o wysokości osiągniętego dochodu/poniesionej straty w roku podatkowym) na rzecz osób prywatnych, może korzystać chociażby ze zwolnienia z uwagi na wartość obrotów (20 000 zł).
![Wypełnienie zeznania podatkowego = podatek VAT i kasa fiskalna [© SylaK - Fotolia.com] Wypełnienie zeznania podatkowego = podatek VAT i kasa fiskalna](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kasa-fiskalna/Wypelnienie-zeznania-podatkowego-podatek-VAT-i-kasa-fiskalna-152304-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)