eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweJPK wyłapie fikcyjne faktury i nieuprawnione odliczenie VAT

JPK wyłapie fikcyjne faktury i nieuprawnione odliczenie VAT

2017-01-26 11:18

JPK wyłapie fikcyjne faktury i nieuprawnione odliczenie VAT

Funkcja kontrolna JPK_VAT © Andrey Popov - Fotolia.com

Od stycznia 2017 r. kolejne firmy muszą przekazywać fiskusowi bez wezwania Jednolity Plik Kontrolny w postaci rejestrów VAT. Od 2018 r. obowiązek ten obejmie wszystkich czynnych podatników VAT. JPK_VAT musi być zgodny ze składanymi deklaracjami VAT (czyli kwoty zawarte w rejestrze powinny odpowiadać tym, w odpowiednich pozycjach deklaracji). Brak takiej zgody sygnalizuje błędy. To jednak jedno z mniejszych zmartwień przedsiębiorców.

Przeczytaj także: JPK (VAT) obowiązkowo z podpisem elektronicznym

Czego bowiem organy mogą szukać w przesyłanych im przez podatników danych? Uzgodnienie z deklaracjami VAT to tylko pierwsza czynność. Drugą jest kontrola informacji podsumowujących i to zarówno pod względem wartościowym jak i informacyjnym (sprawdzanie poprawności unijnych NIP-ów kontrahentów, a tym samym prawa do zastosowania preferencyjnej stawki podatku przy WDT). Taki sam test zgodności można wykonać także pomiędzy JPK_VAT a informacją VAT-27 (czyli krajowych transakcjach rozliczanych w ramach odwrotnego obciążenia).
Od 2017 r. więcej transakcji jest objętych odwróconym VAT-em, o czym pisaliśmy w artykule: W 2017 r. odwrotne obciążenie w VAT na usługi budowlane oraz Uwaga na odwrotne obciążenie od wynajmu maszyn budowlanych!

Fiskus będzie też doskonale poinformowany o przyczynach korekt takich rozliczeń. Przesyłając bowiem korektę deklaracji, przekazać trzeba także skorygowany JPK_VAT, dzięki czemu w łatwy sposób możliwe będzie sprawdzenie tego, co się zmieniło w stosunku do stanu poprzedniego.

Rejestracja kontrahentów na cenzurowanym


Od 2017 r. w rejestrach VAT muszą znaleźć się szczegółowe dane dostawców i nabywców, a w tym ich NIP bądź numery VAT-UE (w przypadku kontrahentów unijnych). Dzięki temu fiskus na bieżąco może sprawdzać status rejestracji dostawców jak i nabywców jako czynnych podatników VAT oraz rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Dzięki temu organy podatkowe będą mogły przede wszystkim w prosty sposób wykryć oszustów podatkowych (chociażby wystawiających puste faktury, które pojawią się w rejestrach zakupu klientów). Niestety rykoszetem może oberwać się także uczciwym przedsiębiorcom. Dlaczego?

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Funkcja kontrolna JPK_VAT

Dzięki przesyłanym przez podatników JPK_VAT fiskus w łatwy sposób wyłapie faktury, od których nie można odliczyć VAT.


O ile działanie oszustów, mających na celu wyłudzenie VAT, należy niewątpliwie tępić, tak zawarte w ustawie o VAT rozwiązania nie dają tutaj odpowiedniej ochrony podatnikom uczciwym, którzy zostali przez takie podmioty zostali oszukani. Wręcz bardzo często będą oni zrównywani z oszustami, ponosząc dotkliwe konsekwencje „nierzetelnych” dokumentów.

Co grozi takim podatnikom? Z jednej strony zakaz prawa do odliczenia VAT, z drugiej zaś sankcje, które z początkiem roku wróciły do ustawy o VAT.
Szerzej o sankcjach w VAT od 2017 r. można przeczytać w artykule: Zaniżyłeś VAT lub zawyżyłeś zwrot? Zapłacisz go w podwójnej wysokości

Art. 88 ustawy o VAT zawiera przypadki, kiedy podatek naliczony wynikający z faktury zakupowej nie może być odliczony.
I tak nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego m.in. faktury w przypadku gdy:
  • sprzedaż została udokumentowana fakturami wystawionymi przez podmiot nieistniejący,
  • transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku,
  • wystawione faktury
    a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane,
    b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością.

Dzięki takim narzędziom kontrolujący mogą zatem zakwestionować prawo do odliczenia VAT z faktury zakupowej, jeżeli okaże się, że dostawca posługuje się błędnym NIP lub nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Poczynając od stycznia 2017 r. natomiast status czynnego podatnika VAT dużo łatwiej utracić - nawet o tym nie wiedząc.
O zasadach wykreślania z rejestru VAT pisaliśmy m.in. w artykule: Nowe zasady rejestracji podatników VAT w 2017 r.

Podatnicy zatem powinni baczniej przyglądać się swoim kontrahentom i to nie jednorazowo, a przy każdej zawieranej transakcji. Zmiany chociażby w rejestracji podatników VAT mogą tutaj być bardzo dynamiczne, a konsekwencje błędów bolesne finansowo.

Status kontrahenta można obecnie sprawdzać na stronie internetowej resortu finansów (została udostępniona stosowna przeglądarka; serwis: Sprawdź status VAT podmiotu). Niestety analiza taka zwraca jedynie skromną informację na podstawie podanego NIP, czy ten należy do czynnego podatnika VAT czy też nie (innych informacji brakuje, jak chociażby to, do kogi NIP należy). Sprawdzać można także status podmiotów unijnych (w bazie VIES).

Niestety powyższe jest uciążliwe i nieefektywne. Mało kiedy też przedsiębiorcy, po jednokrotnym sprawdzeniu kontrahenta, dokonują ponownie takiej czynności w przyszłości.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolina_kowalczyk / 2017-02-07 20:13:52

    Jeśli odrobią straty wprowadzeniem jpk to może doczekamy się obniżenia vatu. Ja uczciwie księguję każdą transakcję w symfonii, więc chciałabym, żeby ktoś to docenił, a nie traktował jako potencjalnego przestępcę gospodarczego. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: