Korekty kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w 2017 r.
2017-01-23 13:49
Koszty płatne gotówką w księdze podatkowej 2017 r. © Bits and Splits - Fotolia.com
Przeczytaj także: Płatności gotówką nie wszystkich pozbawiają kosztów podatkowych
Chodzi tutaj oczywiście o nowe obostrzenia w zakresie rozpoznawania w kosztach transakcji regulowanych gotówkowo. Z początkiem 2017 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych trafił nowy przepis, mówiący kiedy kosztem podatkowym nie jest wydatek uregulowany z pominięciem rachunku płatniczego.Jeżeli dana transakcja została już zaliczona do kosztów, przedsiębiorca:
- zmniejsza koszty uzyskania przychodów albo
- w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów - zwiększa przychody
Zasady te stosuje się także w odniesieniu do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych.
Szerzej na ten temat pisaliśmy m.in. w artykułach:
fot. Bits and Splits - Fotolia.com
Koszty płatne gotówką w księdze podatkowej 2017 r.
Ponieważ ustawa wskazuje m.in. jak koszt skorygować jeżeli przed zapłatą został on rozpoznany (czyli ujęty w rachunku podatkowym, a w ostateczności kosztem być nie może, ustawodawca określił też, jak należy dokonać odpowiednich korekt księgowań w księdze podatkowej w tym właśnie zakresie.
Po pierwsze - dokument korygujący
I tak na zmniejszenie kosztów bądź zwiększenie dochodów należy wystawić odpowiedni dokument.
- datę wystawienia dokumentu oraz miesiąc, w którym dokonuje się zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenia przychodów,
- wskazanie faktury, a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury, wskazanie umowy albo innego dokumentu, stanowiących podstawę do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z płatnościami dotyczącymi transakcji określonych w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dokonanych bez pośrednictwa rachunku płatniczego,
- wskazanie kwoty, o którą podatnik zmniejsza koszty uzyskania przychodów lub zwiększa przychody,
- podpis osoby sporządzającej dokument
Po drugie - ujęcie zapisu w księdze
Zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 22p ustawy o podatku dochodowym, dokonuje się poprzez wpisanie kwoty zmniejszenia ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.
Rozporządzenie milczy natomiast o sposobie zapisu zwiększenia przychodów. Jest tak dlatego, że tutaj wartość w każdym przypadku będzie dodatnia.
Po trzecie - adnotacje w spisie z natury
Wartość spisu z natury należy pomniejszyć o kwotę, o którą podatnik zmniejszył koszty uzyskania przychodów lub zwiększył przychody na podstawie art. 22p ustawy o podatku dochodowym, jeżeli zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenie przychodów związane było z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów (półfabrykatów), produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, objętych tym spisem.
Pomniejszenie obejmuje tę część kwoty zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenia przychodów, która przypada na towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby (półfabrykaty), produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady, objęte danym spisem. Ma to na celu uniknięcia podwójnego zaewidencjonowania tego samego zdarzenia.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)