Komu ZUS przyśle rozliczony PIT za 2016 r. do domu?
2017-01-24 12:54
Komu ZUS przyśle PIT do domu? © Petrik - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jaki formularz rozliczenia podatkowego PIT za 2016 r.?
Jak już wspomniano we wstępie, żadnych działań związanych z rozliczaniem podatków nie muszą podejmować ci podatnicy, którzy w minionym roku podatkowym nie uzyskiwali żadnych innych dochodów poza świadczeniami z ZUS. Tym, którzy dorabiali, przesłany przez ZUS PIT-40A niestety nie wystarczy - sami będą musieli rozliczyć się z fiskusem.Te z kolei osoby, które pieniądze z ZUS dostawały jedynie przez część roku kalendarzowego, otrzymają PIT-11A, który nie jest rozliczeniem, lecz jedynie informacją o osiągniętych dochodach.
- Takie osoby muszą samodzielnie rozliczyć się z podatku rocznego – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku i przypomina że ZUS, jak co roku przyśle PIT-y najpóźniej do końca lutego.
Przypomnijmy, obowiązkiem ZUS jest sporządzenie i przekazanie podatnikom najpóźniej do końca lutego 2017 r. rocznego obliczenia podatku oraz imiennych informacji o wysokości dochodu i pobranej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2016r. z tytułu wypłaty:
- świadczeń emerytalno-rentowych - na formularzu PIT 40A/11A,
- zasiłków przysługujących z ubezpieczenia społecznego - na formularzu PIT 11A,
- należności stanowiących prawa majątkowe z tytułu niezrealizowanych świadczeń w związku ze śmiercią świadczeniobiorcy - na formularzu PIT 11,
- bezegzekucyjnych potrąceń kwot alimentów, rent odszkodowawczych, oraz odsetek za opóźnienie wypłaty świadczeń - na formularzu PIT 8C.
Wzory deklaracji w porównaniu do roku poprzedniego nie zmieniły się.
fot. Petrik - Fotolia.com
Komu ZUS przyśle PIT do domu?
W przypadku, gdy ktoś nie otrzyma PIT-u z ZUS, Zakład ma obowiązek wydać go na indywidualny wniosek świadczeniobiorcy. Wniosek każdy może złożyć w najbliższej placówce pisemnie lub ustnie do protokołu.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Podatki
-
Jaki podatek od nieruchomości zapłacą w 2025 r. mieszkańcy największych miast?
-
Ważne limity dla prowadzących działalność gospodarczą w 2024 roku
-
Zmiany w KSeF: niższe kary dla firm, nowy harmonogram wdrożenia
-
Zmiana stanowiska MF w zakresie beneficjentów i podatku u źródła może być korzystna dla podatników