eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweDuplikat faktury kosztowej w księdze przychodów i rozchodów

Duplikat faktury kosztowej w księdze przychodów i rozchodów

2017-01-10 13:49

Duplikat faktury kosztowej w księdze przychodów i rozchodów

Duplikat faktury w podatku dochodowym © rogerphoto - Fotolia.com

Zdarzenia gospodarcze w ewidencjach księgowych ujmujemy na podstawie dowodów księgowych. Tymi w przeważającej większości są faktury. Niekiedy dokument taki jednakże zaginie i wówczas przedsiębiorca występuje do sprzedawcy o wystawienie jego duplikatu. Jak go ująć w rachunku podatkowym?

Przeczytaj także: Duplikat faktury w księdze przychodów i rozchodów

Wbrew pozorom zaginięcia bądź zniszczenia faktur nie są wcale takie rzadkie. Sytuacja taka na szczęście nie skutkuje tutaj utratą kosztu podatkowego czy prawa do odliczenia VAT. Niemniej podatnik musi posiadać dowody księgowe, na podstawie których dokonuje zapisów w odpowiednich rejestrach i ewidencjach.

W podatku od towarów i usług, jeżeli dana faktura w ogóle do firmy nie trafiła, VAT można odliczyć najwcześniej w okresie, w którym podatnik wszedł w posiadanie jej duplikatu. Czy tak samo należy zachować się przy zapisach w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej metodą uproszczoną?
§ 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów mówi, że podstawę zapisów w podatkowej księdze stanowią m.in. faktury wystawione zgodnie z przepisami art. 106b-106q ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 106l ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o VAT w razie zniszczenia lub zaginięcia faktury, fakturę wystawia się ponownie i powinna ona zawierać:
  • dane zgodne z danymi zawartymi na fakturze zaginionej lub zniszczonej,
  • wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jego wystawienia.

Jeżeli faktura w pierwszej kolejności zostanie zaewidencjonowana w podatkowej księdze, a dopiero następnie zaginie bądź ulegnie zniszczeniu, otrzymanie duplikatu nie powoduje u przedsiębiorcy konsekwencji podatkowych. Duplikat faktury bowiem tutaj potwierdza jedynie poniesienie danego kosztu.
O wydanie duplikatu faktury przedsiębiorca może wystąpić do sprzedawcy zarówno wówczas, gdy utracił fakturę oryginalną albo gdy ta w ogóle do niego nie dotarła.

W każdym z tych przypadków duplikat faktury stanowi potwierdzenie treści i faktu wystawienia oryginału takiego dokumentu, a nie stwierdza innego zdarzenia gospodarczego.

fot. rogerphoto - Fotolia.com

Duplikat faktury w podatku dochodowym

Wystawienie i otrzymanie duplikatu faktury, w odróżnieniu od podatku VAT, nie wpływa na moment rozliczenia kosztów podatkowych.


Generalna zasada ujmowania kosztów podatkowych dla prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów mówi natomiast, że dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia faktury (rachunku) stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym (ani rozporządzenia wykonawczego) nie mówią wprost, czy w przypadku rozliczania kosztu na podstawie duplikatu faktury należy go ująć w rozliczeniu bieżącym, wpisując go do księgi pod datą wystawienia duplikatu faktury, czy odnieść do miesiąca, którego dotyczy faktura pierwotna, wpisując jako datę zdarzenia gospodarczego datę wystawienia faktury pierwotnej.

Organy podatkowe podkreślają tutaj jednak, o czym zresztą była już mowa wyżej, że duplikat faktury potwierdza jedynie zdarzenie gospodarcze zaistniałe w przeszłym okresie, zaś oznaczenie faktury wyrazem „duplikat” mówi jedynie o tym, że mamy do czynienia z fakturą wystawioną ponownie w miejsce wcześniejszego dokumentu (który zaginął bądź został zniszczony).

Dlatego też, ponieważ w przypadku podatników prowadzących księgę podatkową, dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia faktury, to koszt wynikający z duplikatu faktury powstaje w dacie wystawienia faktury pierwotnej i powinien być odnoszony do okresu, w którym była wystawiona ta faktura pierwotna.

Powyższego nie zmienia nawet sytuacja, w której rok wystawienia duplikatu faktury jest inny, aniżeli rok wystawienia faktury pierwotnej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: