Dane na fakturze VAT dokumentującej odwrotne obciążenie
2017-01-05 13:30
Faktura VAT na odwrotne obciążenie © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odwrotne obciążenie rozliczamy nawet bez faktury VAT
Jednym z takich szczególnych przypadków są faktury dokumentujące sprzedaż w ramach odwrotnego obciążenia.Z początkiem 2017 r. zmienił się katalog towarów objętych mechanizmem odwróconego VAT-u. Dodatkowo ustawodawca rozszerzył jego stosowanie na usługi budowlane. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule: W 2017 r. odwrotne obciążenie w VAT na usługi budowlane
Gdzie szukać informacji, które na fakturze winny się znaleźć? Zostały one określone w art. 106e ustawy o VAT. Faktura taka (dokumentująca sprzedaż w ramach odwróconego VAT) różni się od „zwykłej” m.in. tym, że nie powinna zawierać informacji o wysokości stawki podatku czy jego kwoty. Towar nabywcy (czy usługa usługobiorcy) jest tutaj sprzedawany (świadczona) bowiem w wartości netto i to na nim ciąży obowiązek rozliczenia z tego tytułu podatku należnego (jak i prawo do odliczenia podatku naliczonego).
- stawki podatku
- sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku
- kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
Na fakturze takiej musi jednakże znaleźć się kwota należności ogółem, która jest niczym innym wartością netto sprzedanych towarów czy usług.
Muszą tutaj jednakże znaleźć się inne informacje. Otóż w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca towaru lub usługi - sprzedawca (usługodawca) musi na fakturze umieścić wyrazy "odwrotne obciążenie".
Symbol PKWiU na fakturze z odwróconym VAT
Żaden przepis nie nakłada na podatnika obowiązku umieszczania na fakturze symbolu PKWiU sprzedanych towarów czy wykonanych usług. Ustawodawca mówi jedynie, że w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych z VAT, co do zasady, podatnik jest zobowiązany dodatkowo wskazać na fakturze (chociaż i tutaj występują pewne wyjątki, które znalazły się w rozporządzeniu wykonawczym):
- przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,
- przepis dyrektywy, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub
- inną podstawę prawną wskazującą na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia.
Symbolu PKWiU być tutaj nie musi. Niemniej należy pamiętać, że ustawodawca w załącznikach określających towary i usługi (załącznik nr 11 dla towarów i nowo dodany z dniem 1 stycznia 2017 r. załącznik nr 14 dla usług), które są rozliczane w ramach odwróconego VAT-u, posługuje się klasyfikacją PKWiU i dobrą praktyką przy tego typu transakcjach jest jego wskazanie na fakturze. Ułatwia to bowiem nabywcy prawidłowe rozliczenie tych czynności.
Niezwykle istotne jest prawidłowe rozliczenie transakcji w ramach odwrotnego obciążenia, zaś błędy w tym zakresie mogą być dotkliwe finansowo dla stron transakcji, o czym pisaliśmy w artykule: Błędy w rozliczeniu odwrotnego obciążenia w podatku VAT
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)