Obowiązkowe składki członkowskie oraz polisy są kosztem firmy
2017-01-04 12:46
![Obowiązkowe składki członkowskie oraz polisy są kosztem firmy [© fox17 - Fotolia.com] Obowiązkowe składki członkowskie oraz polisy są kosztem firmy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koszty-podatkowe/Obowiazkowe-skladki-czlonkowskie-oraz-polisy-sa-kosztem-firmy-186524-200x133crop.jpg)
Radca prawny zaliczy do kosztów składki korporacyjne © fox17 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dobrowolne składki członkowskie w kosztach uzyskania przychodu?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Wnioskodawca jest radcą prawnym wpisanym na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych. Od września 2015 r. prowadzi działalność gospodarczą - Kancelarię Radcy Prawnego, której przedmiotem jest świadczenie usług prawnych.
Ustawa o radcach prawnych wskazuje, że przynależność radców prawnych do samorządu zawodowego jest obowiązkowa. Samorząd ten jest natomiast finansowany m.in. ze składek radców prawnych. Wysokość składki została określona w odpowiedniej Uchwale Krajowej Rady Radców Prawnych, w której to wskazano, że radca prawny jest zobowiązany uiszczać co miesiąc składkę członkowską oraz składkę ubezpieczeniową.
Brak uiszczenia określonej liczby składek skutkuje skreśleniem z listy radców prawnych.
Wnioskodawca zadał pytanie, czy zgodne z przepisami prawa jest zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów składek (członkowskiej i ubezpieczeniowej) opłacanych przez radcę prawnego prowadzącego jednoosobowo działalność gospodarczą (Kancelarię Radcy Prawnego) z tytułu przynależności do samorządu zawodowego radców prawnych i wykonywania zawodu radcy prawnego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem zainteresowanego i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:
„(...) daniem Wnioskodawcy, możliwe i zgodne z przepisami prawa podatkowego jest zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów składek (członkowskiej i ubezpieczeniowej) opłacanych przez radcę prawnego prowadzącego jednoosobowo działalność gospodarczą - Kancelarię Radcy Prawnego z tytułu przynależności do samorządu zawodowego radców prawnych i wykonywania zawodu radcy prawnego.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. – winno być t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2032), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Składki opłacane przez radcę prawnego prowadzącego jednoosobowo działalność gospodarczą (Kancelarię Radcy Prawnego) z tytułu przynależności do samorządu zawodowego radców prawnych i wykonywania zawodu radcy prawnego nie należą do kosztów wymienionych w art. 23 powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 30 lit. b ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa (z wyjątkiem wskazanym w tym przepisie). Przynależność do samorządu zawodowego radców prawnych jest obowiązkowa i jest warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej (w formie Kancelarii Radcy Prawnego). Radcy prawni są zobowiązani do zapłaty składek członkowskich i ubezpieczeniowych na rzecz samorządu (organizacji), w którym są obowiązkowo zrzeszeni. W związku z tym radcy prawni mają prawo zaliczenia zapłaconej kwoty składek w koszty uzyskania przychodu, prowadzonej działalności gospodarczej. Powyższe składki są więc wpłacane w celu osiągnięcia przychodu.
Mając na uwadze przepisy ustawy o radcach prawnych oraz fakt, że nieopłacenie składek powoduje utratę możliwości uzyskania przychodów z tej działalności, składki opłacane przez radcę prawnego z tytułu przynależności do samorządu zawodowego radców prawnych i wykonywania zawodu radcy prawnego (w formie Kancelarii Radcy Prawnego) stanowią, zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów związane z działalnością gospodarczą w zakresie świadczenia usług. (...)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)