Kolejna nowelizacja Ordynacji podatkowej
2006-03-14 12:14
Przeczytaj także: Interpretacje podatkowe od lipca 2007
Dotychczasowe rozwiązanie spowodowało wydłużenie procesu wszczynania postępowania kontrolnego oraz zbędne mnożenie dokumentacji. W konsekwencji omawiana zmiana przyczyni się do efektywniejszej pracy organów kontroli skarbowej.
Według projektu, nad którym pracuje Parlament, dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być w szczególności księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej, oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.
Przepis Ordynacji podatkowej, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, będzie miał także zastosowanie do materiałów zgromadzonych przed dniem wejścia w życie niniejszej nowelizacji w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, które nie zostały prawomocnie zakończone.
Zmiany te polegają na odstąpieniu od zasady, według której dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być materiały zgromadzone w toku prawomocnie zakończonego postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.
Zdaniem projektodawców takie rozwiązanie było nieuzasadnione i powodowało wyłącznie
ograniczenia w zakresie możliwości wyjaśnienia stanu faktycznego, przedłużanie czasu trwania postępowań podatkowych, niezrozumiałe różnicowanie wiarygodności dowodów przeprowadzanych przez poszczególne organy. Projektodawcy podkreśają, że postępowania administracyjne i karne są od siebie niezależne. Postępowanie podatkowe opiera się zaś m.in. na zasadzie swobodnej oceny dowodów, dokonywanej przez organy podatkowe, niezależnej od oceny materiału dowodowego dokonanej przez sąd czy prokuratora.
Materiał dowodowy zgromadzony przez organy ścigania nigdy nie mógł być bezkrytycznie włączany do materiału dowodowego w postępowaniu podatkowym, z tego względu można stwierdzić, że projektowana zmiana nie wpływa na uprawnienia i obowiązki podatników - czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji. Nadal bowiem zostają zachowane wszelkie służące podatnikowi uprawnienia w postępowaniu podatkowym, a w szczególności uprawnienia przy zbieraniu materiału dowodowego.
Zmiana ta nie modyfikuje w żaden sposób zasad ogólnych, według których prowadzone jest postępowanie podatkowe.
Proponowana treść przepisów pozostaje w zgodzie z zasadą Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą w toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym i przepisem, zgodnie z którym jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
oprac. : Poradnik Podatnika