eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKolejna nowelizacja Ordynacji podatkowej

Kolejna nowelizacja Ordynacji podatkowej

2006-03-14 12:14

Parlament pracuje nad kolejną nowelizacją niedawno gruntownie znowelizowanych ustaw: ustawy o kontroli skarbowej oraz Ordynacji podatkowej. Obecnie obowiązujące przepisy utrudniają bowiem realizację zadań kontroli skarbowej oraz organów podatkowych oraz negatywnie wpływają na prawidłowe określanie przez te organy wysokości zobowiązań podatkowych. Dotychczasowe doświadczenia płynące ze stosowania ustawy o kontroli skarbowej oraz Ordynacji podatkowej skłoniły ustawodawcę do opracowania projektu zmian tych regulacji.

Przeczytaj także: Interpretacje podatkowe od lipca 2007

Usunięcie istniejących niedociagnięć prawodawczych pociąga za sobą konieczność dokonania zmian zarówno w Ordynacji podatkowej, jak i w niedawno znowelizowanej ustawie o kontroli skarbowej, gdyż regulacje obu ustaw, które mają ulec modyfikacji, wiążą się ze sobą.

Stosownie do przepisów uks w zakresie nieuregulowanym w tej ustawie do postępowania kontrolnego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy Ordynacja podatkowa. Zatem przepisy Ordynacji podatkowej stosowane są zawsze w kwestiach dotyczących gromadzenia materiału dowodowego.

Czego dotyczą zmiany?

Na skutek nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej zmianie ulegnie przepis, który upoważnia inspektorów i pracowników zatrudnionych w urzędach kontroli skarbowej do przeprowadzania czynności kontrolnych poza obszarem terytorialnego zasięgu działania danego urzędu.

Obecnie Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej m.in. upoważnia inspektorów i pracowników zatrudnionych w urzędach kontroli skarbowej do przeprowadzania czynności kontrolnych poza obszarem terytorialnego zasięgu działania danego urzędu lub w podmiocie, wobec którego nastąpiła zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego na właściwego wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników (chodzi o tzw. dużych podatników).

Uchylony zostanie przepis uks, zgodnie z którym postępowanie kontrolne w stosunku do podmiotu , wobec którego nastąpiła zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego na właściwego wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników (także chodzi o tzw. dużych podatników), wszczyna wyłącznie Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej:

1. na podstawie pisemnego wniosku właściwego dla tego podmiotu naczelnika urzędu skarbowego lub

2. w związku z zaistnieniem uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, jeżeli właściwy do prowadzenia dochodzenia jest inspektor kontroli skarbowej, lub

3. w przypadku udokumentowanego przypuszczenia występowania między kontrolowanym a jego kontrahentami powiązań lub związków, o których mowa w przepisach prawa podatkowego w rozumieniu Ordynacji podatkowej (chodzi o podmioty powiązane).

Nowe brzmienie otrzyma przepis uks, zgodnie z którym Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej może upoważnić inspektora zatrudnionego w urzędzie kontroli skarbowej do przeprowadzenia czynności kontrolnych poza obszarem terytorialnego zasięgu działania tego urzędu. Dyrektor urzędu kontroli skarbowej, w którym jest zatrudniony upoważniony inspektor lub pracownik, przeprowadza postępowanie kontrolne i wydaje wynik kontroli, decyzję albo postanowienie.

Uchylenie i zmiany tych przepisów uks powodują odstąpienie od rozwiązania polegającego na wyłącznym uprawnieniu Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej do wszczęcia postępowania kontrolnego u tzw. dużego podatnika. Zgodnie z intencjami projektodawców również do tej grupy podatników znajdą zastosowanie zasady ogólne dotyczące wszczynania postępowań kontrolnych, określone w ustawie o kontroli skarbowej.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: