Kolejna nowelizacja Ordynacji podatkowej
2006-03-14 12:14
Przeczytaj także: Interpretacje podatkowe od lipca 2007
Usunięcie istniejących niedociagnięć prawodawczych pociąga za sobą konieczność dokonania zmian zarówno w Ordynacji podatkowej, jak i w niedawno znowelizowanej ustawie o kontroli skarbowej, gdyż regulacje obu ustaw, które mają ulec modyfikacji, wiążą się ze sobą.Stosownie do przepisów uks w zakresie nieuregulowanym w tej ustawie do postępowania kontrolnego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy Ordynacja podatkowa. Zatem przepisy Ordynacji podatkowej stosowane są zawsze w kwestiach dotyczących gromadzenia materiału dowodowego.
Czego dotyczą zmiany?
Na skutek nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej zmianie ulegnie przepis, który upoważnia inspektorów i pracowników zatrudnionych w urzędach kontroli skarbowej do przeprowadzania czynności kontrolnych poza obszarem terytorialnego zasięgu działania danego urzędu.
Obecnie Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej m.in. upoważnia inspektorów i pracowników zatrudnionych w urzędach kontroli skarbowej do przeprowadzania czynności kontrolnych poza obszarem terytorialnego zasięgu działania danego urzędu lub w podmiocie, wobec którego nastąpiła zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego na właściwego wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników (chodzi o tzw. dużych podatników).
Uchylony zostanie przepis uks, zgodnie z którym postępowanie kontrolne w stosunku do podmiotu , wobec którego nastąpiła zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego na właściwego wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników (także chodzi o tzw. dużych podatników), wszczyna wyłącznie Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej:
1. na podstawie pisemnego wniosku właściwego dla tego podmiotu naczelnika urzędu skarbowego lub
2. w związku z zaistnieniem uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, jeżeli właściwy do prowadzenia dochodzenia jest inspektor kontroli skarbowej, lub
3. w przypadku udokumentowanego przypuszczenia występowania między kontrolowanym a jego kontrahentami powiązań lub związków, o których mowa w przepisach prawa podatkowego w rozumieniu Ordynacji podatkowej (chodzi o podmioty powiązane).
Nowe brzmienie otrzyma przepis uks, zgodnie z którym Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej może upoważnić inspektora zatrudnionego w urzędzie kontroli skarbowej do przeprowadzenia czynności kontrolnych poza obszarem terytorialnego zasięgu działania tego urzędu. Dyrektor urzędu kontroli skarbowej, w którym jest zatrudniony upoważniony inspektor lub pracownik, przeprowadza postępowanie kontrolne i wydaje wynik kontroli, decyzję albo postanowienie.
Uchylenie i zmiany tych przepisów uks powodują odstąpienie od rozwiązania polegającego na wyłącznym uprawnieniu Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej do wszczęcia postępowania kontrolnego u tzw. dużego podatnika. Zgodnie z intencjami projektodawców również do tej grupy podatników znajdą zastosowanie zasady ogólne dotyczące wszczynania postępowań kontrolnych, określone w ustawie o kontroli skarbowej.
oprac. : Poradnik Podatnika