Odliczenie VAT od wynajmowanego mieszkania
2016-12-05 07:24
Wynajem mieszkania przez spółkę © auremar - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kiedy wynajem mieszkania dla firmy zwolniony z VAT
W rozpatrywanej przez sąd sprawie skarżąca wynajmowała cały budynek mieszkalny znajdujący się na ogrodzonej działce, z przeznaczeniem na potrzeby mieszkaniowe swoich pracowników, dzięki czemu zapewniła sobie możliwość zatrudniania pracowników nie tylko z najbliższej okolicy ale i innych rejonów kraju.Ponieważ rozwiązanie takie się sprawdziło, zainteresowana postanowiła wynająć kolejny budynek mieszkalny na takie cele. W tym drugim budynku (który ma dopiero zostać wybudowany przez wynajmującego) będą się przy tym znajdowały także lokale użytkowe, które skarżąca zamierza wynajmować albo też prowadzić w nich sprzedaż własnych towarów.
Wynajmujący otrzymał interpretację podatkową, zgodnie z którą świadczone przez niego usługi najmu powinny być opodatkowane VAT-em, a nie korzystać ze zwolnienia z tego podatku.
W związku z powyższym skarżąca zadała pytania, czy może odliczyć VAT od wynajmu budynku zarówno numer 1 jak i numer 2 jak też czy będzie opodatkowane nieodpłatne udostępnienie lokali mieszkalnych jej pracownikom?
Skarżąca uznała, że prawo do odliczenia podatku naliczonego jej tutaj jak najbardziej przysługuje, zaś nieodpłatne udostępnienie lokali mieszkalnych jej pracownikom nie stanowi w ogóle czynności opodatkowanej VAT.
Organ wydający interpretację uznał jednak, że skarżąca może odliczyć VAT jedynie od tej części usługi najmu, która tyczy się lokali użytkowych. Sprawa trafiła do sądu, który rację przyznał spółce.
fot. auremar - Fotolia.com
Wynajem mieszkania przez spółkę
Sąd uznał, że odpowiedź na wyżej postawione pytanie musi być negatywna. Spółka jest bowiem podmiotem gospodarczym i ze swej istoty nie ma potrzeb mieszkaniowych.
„(...) Jedyne potrzeby i jakie realizuje Skarżąca wynajmując przedmiotowe lokale mieszkalne są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Oddając te lokale swoim pracownikom Skarżąca czyni to na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Usługi takie nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 u.p.t.u., w następstwie czego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej.(...)” - czytamy w uzasadnieniu do wyroku.
WSA dodał, że powyższa interpretacja przepisów jest zbieżna ze stanowiskiem zawartym przez NSA w wyroku z dnia 03.09.2013 r., sygn. akt I FSK 1012/12.
NSA uznał, że „(...) zwolnieniem objęto jedynie wynajem lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych na cele mieszkaniowe. Celem takiego uregulowania jest nieobciążanie konsumentów tych usług, czyli osób fizycznych, podatkiem od towarów i usług, czyli minimalizowanie kosztów najmu lokali mieszkalnych, obciążających najemców, wykorzystujących je na cele mieszkaniowe. Zwolnienie zatem najmu lokali mieszkalnych na podstawie interpretowanej normy ma charakter zwolnienia celowego, ukierunkowanego na ochronę – w aspekcie ekonomicznym – najemców lokali mieszkalnych faktycznie zaspokajających potrzeby mieszkaniowe poprzez tenże najem. Preferencją tą nie są natomiast objęte usługi wynajmu lokali mieszkalnych, których bezpośrednim celem nie jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych najemcy, lecz realizacja przez niego celów gospodarczych, w tym zarobkowych(...)”
W konsekwencji zdaniem WSA w opisanej sytuacji spółce jak najbardziej przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Na zakończenie dodajmy, że wyrok nie jest prawomocny, zaś organy podatkowe prezentują zgoła odmienne stanowisko w tej kwestii. W ich ocenie jeżeli tylko najemca (którym tutaj jest pracodawca) najmowane mieszkanie udostępnia swoim pracownikom na cele mieszkaniowe, usługa najmu jest zwolniona z VAT. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule: Rozliczenie VAT od wynajmu mieszkania dla pracowników.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)