Korekta deklaracji VAT po kontroli podatkowej
2016-11-23 13:27
Korekta deklaracji VAT po kontroli podatkowej © Rostislav Sedlacek - Fotolia
Przeczytaj także: Korekta deklaracji na zwrot podatku VAT
Jak zachować się w takiej sytuacji? Czy w koreckie deklaracji można uwzględnić jedynie część „zaleceń” kontrolujących? Z czym to się wiąże?Podstawowym prawem podatników (wynikającym z art. 81 Ordynacji podatkowej) jest możliwość korygowania uprzednio złożonych deklaracji. Prawo to przysługuje co do zasady tak długo, aż się nie przedawni zobowiązanie podatkowe. W określonych przypadkach jednakże przepisy zawieszają prawo do takiej korekty na pewien czas.
- ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
-
przysługuje nadal po zakończeniu:
a) kontroli podatkowej,
b) postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Korekta złożona w czasie zawieszenia takiej możliwości nie wywołuje skutków prawnych (czyli mówiąc innymi słowy jest traktowana jako niebyła).
Przytoczone regulacje mówią jednak m.in., że po zakończeniu kontroli można korygować także okresy, które były kontrolowane. Z prawa tego korzystają bardzo często podatnicy (a urzędnicy do niego zachęcają) m.in. w celu sprostowania pomyłek, które przeprowadzona kontrola ujawniła.
Mówiąc innymi słowy, w protokole takim musi znaleźć się informacja, z czym kontrolujący się nie zgadzają oraz dlaczego, jak też powiadomienie kontrolowanego, że po zakończeniu kontroli może on złożyć korektę do kontrolowanego okresu.
fot. Rostislav Sedlacek - Fotolia
Korekta deklaracji VAT po kontroli podatkowej
Żaden przepis prawa nie obliguje jednak podatnika do uwzględnienia wszystkich zastrzeżeń kontroli. Może on bowiem zgodzić się z dokonanymi ustaleniami, zgadzać się z kontrolującymi jedynie w części, bądź w ogóle się z nimi nie zgadzać.
Możliwość złożenia korekty po kontroli jest przy tym prawem kontrolowanego a nie jego obowiązkiem. Stąd nie ma przeszkód, aby taką korektę złożyć i w pełni uwzględnić w nim zastrzeżenia kontrolujących, uwzględnić w niej jedynie część ustaleń kontrolujących bądź w ogóle nie składać korekty.
Zgodnie bowiem z art. 165§1 Ordynacji podatkowej, w przypadku ujawnienia przez kontrolę podatkową nieprawidłowości co do wywiązywania się przez kontrolowanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz niezłożenia przez podatnika deklaracji lub niedokonania przez niego korekty deklaracji w całości uwzględniającej ujawnione nieprawidłowości, organ podatkowy wszczyna postępowanie podatkowe w sprawie, która była przedmiotem kontroli podatkowej, nie później niż w terminie 6 miesięcy od zakończenia kontroli.
Jeżeli zatem nie zgadzamy się z ustaleniami kontroli, w związku z czym nie składamy korekt deklaracji, bądź w złożonych korektach nie ujmujemy wszystkich zastrzeżeń kontrolujących, musimy mieć świadomość, że w ciągu 6 miesięcy od zakończenia takiej kontroli zostanie wobec nas wszczęte postępowanie podatkowe, na podstawie którego następnie zostanie wydana decyzja określająca prawidłową (zdaniem urzędników) wartość podatku.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której złożone przez kontrolowanego wyjaśnienia lub zastrzeżenia do protokołu kontroli zostaną w całości uwzględnione przez kontrolujących (jako że ci też się mogą pomylić).
Postępowanie podatkowe po przeprowadzeniu kontroli może przy tym być wszczęte także po upływie 6 miesięcy od zakończenia kontroli podatkowej, jeżeli:
- podatnik dokona ponownej korekty deklaracji, w której nie zostaną uwzględnione nieprawidłowości ujawnione w kontroli podatkowej;
- organ podatkowy otrzyma informacje od organów podatkowych lub od innych organów, uzasadniające wszczęcie postępowania podatkowego.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)