Paragon fiskalny jako faktura VAT a brak NIP nabywcy
2016-10-26 13:10
Paragon fiskalny © johan10 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Paragon fiskalny na zakup towaru jako faktura uproszczona?
Tzw. faktury uproszczone można wystawiać, gdy dokumentowana przez nie kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł albo 100 euro (a zależności od przyjętej waluty). Faktury uproszczone nie mogą przy tym dokumentować wszystkich transakcji pomimo zachowania wskazanego limitu (np. WDT sprzedaży wysyłkowej z oraz na terytorium kraju).- data wystawienia;
- kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
- imię i nazwisko lub nazwa oraz adres podatnika (sprzedawcy);
- numer (NIP), za pomocą którego podatnik (sprzedawca) jest zidentyfikowany na potrzeby podatku;
- numer (NIP), za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, pod którym otrzymał on towary lub usługi;
- data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłaty przed dokonaniem sprzedaży, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
- nazwa (rodzaj) towaru lub usługi;
- kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, gdy nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej;
- kwota należności ogółem.
Trzeba też pamiętać, że uproszczenia można stosować, o ile z faktury będą wynikać dane pozwalające określić kwotę podatku dla poszczególnych stawek.
Jak wynika z powyższego, jednym z elementów faktury uproszczonej jest NIP nabywcy.
Dane bardzo zbliżone do wyżej wymienionych, muszą znaleźć się na paragonach fiskalnych - zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem w sprawie kas rejestrujących. Urządzenie takie na paragonie powinno umieścić przy tym także NIP nabywcy - na jego żądanie. Wówczas, dane paragonu pokrywają się z tymi dla faktury uproszczonej. W efekcie - paragon może pełnić rolę tej faktury.
fot. johan10 - Fotolia.com
Paragon fiskalny
Stare kasy fiskalne czyli brak NIP nabywcy na paragonie ze względów technicznych
Problem w tym, że obowiązek umieszczania NIP klienta na paragonie w przypadku zgłoszenia takiego żądania, został wprowadzony do przepisów w 2013 r. Starsze urządzenia takiej funkcji nie mają - zaś w firmach nadal można je spotkać. Po wejściu w życie tych regulacji resort finansów wyjaśniał, że przedsiębiorcy są obowiązani stosować bezwzględnie nowe regulacje, ale z uwzględnieniem możliwości technicznych posiadanych kas fiskalnych.
Powyższe potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13.11.2013 r. nr IBPP3/443-1009/13/KG, w której czytamy: „(...) Wnioskodawca użytkując kasy/drukarki fiskalne nabyte przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 r. do czasu ich wymiany nie będzie miał możliwości umieszczania na paragonie numeru NIP nabywcy, nawet jeżeli nabywca tego zażąda.(...)”
Organ nie nakazał wymiany starych urządzeń na nowe, które pozwolą na drukowanie NIP nabywcy.
Czy paragon fiskalny - faktura uproszczona - upoważnia do odliczenia VAT?
Faktura uproszczona upoważnia nabywcę towaru do odliczenia podatku naliczonego na takich samych zasadach, jak „zwykła” faktura VAT. W związku z powyższym, jeżeli posiadany paragon fiskalny będzie spełniał warunki do uznania go za fakturę uproszczoną, również z niego VAT można odliczyć.
- umieszczenie na paragonie NIP nabwycy
- dopuszczenie udokumentowania danej transakcji fakturą uproszczoną (patrz wyżej wyłączenia dla WDT, sprzedaż wysyłkowa);
- wartość transakcji nieprzekraczająca 450 zł albo 100 euro, w zależności od przyjętej waluty.
Co, gdy kasa fiskalna nie umożliwia wpisania na paragonie NIP nabywcy? Czy dopisanie go długopisem przez sprzedawcę oraz przystawienie jego pieczątki załatwia sprawę?
Wydaje się że nie. Po pierwsze bowiem NIP znajdzie się jedynie na egzemplarzu pozostającym u nabywcy takiej faktury. Po drugie, organy podatkowe wprawdzie wskazują na to, że brak NIP na fakturze jest błędem formalnym, który nie pozbawia prawa do odliczenia VAT, niemniej należy pamiętać, że stanowisko takie odnosi się jedynie do „zwykłych” faktur, które w sposób jednoznaczny identyfikują nabywcę. W przypadku faktury uproszczonej natomiast jedynym takim identyfikatorem jest właśnie NIP. Dlatego też w takich przypadkach lepiej wystąpić do sprzedawcy o wystawienie faktury tradycyjnej.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)