Niezapłacony podatek od nieruchomości jest kosztem podatkowym
2016-10-21 13:03
![Niezapłacony podatek od nieruchomości jest kosztem podatkowym [© Fantasista - Fotolia.com] Niezapłacony podatek od nieruchomości jest kosztem podatkowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koszty-podatkowe/Niezaplacony-podatek-od-nieruchomosci-jest-kosztem-podatkowym-183304-200x133crop.jpg)
Podatek od nieruchomości w kosztach podatkowych © Fantasista - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek od nieruchomości a koszty uzyskania przychodu
Jak wiadomo, podatki dobrze jest płacić na czas. Ale kiedy firma znajdzie się w opałach, to często stara się opóźniać nawet płatności danin publicznych. Jednym z takich często opóźnianych podatków jest ten naliczany od nieruchomości.Bo nie było pieniędzy
Właśnie z podatkiem od nieruchomości spóźniła się spółka. Nie zapłaciła podatku za rok bieżący do sierpnia włącznie. Wtedy otrzymała informację z Urzędu Miasta o niezapłaconym podatku i do deklaracji podatkowych wprowadziła kwotę, jaka powinna zapłacić, podzieloną przez 12 miesięcy. Jednakże podatek mimo to nie został zapłacony.
W efekcie w księgach kwota podatku została zapisana, zaś faktycznie nie została zapłacona. Spółka chciała się dowiedzieć, kiedy powinna rozliczyć ów zapisany ale niezapłacony podatek w podatku dochodowym. Czy powinno nastąpić to w roku, w którym przypada termin płatności, czy może dopiero później, kiedy faktycznie podatek zostanie uiszczony.
Spółka uznała, że ma prawo zaliczyć podatek do kosztów w roku, w którym powinna dokonać płatności (czyli w roku 2016) i wpisać owe nieopłacone wydatki do deklaracji.
fot. Fantasista - Fotolia.com
Podatek od nieruchomości w kosztach podatkowych
Nie trzeba zapłacić podatku od firmowych nieruchomości, aby ten był ujęty w kosztach.
Data poniesienia widnieje w księgach
Izba Skarbowa w Katowicach w wykładni z 6 października tego roku (sygnatura 2461-IBPB-1-3.4510.827.2016.1.KB) przyznała spółce rację. Urzędnicy odnieśli się do ustawy o CIT, wg której koszty bezpośrednio powiązane z przychodem ponosi się w okresie, w którym ten przychód został osiągnięty.
Jednocześnie art. 15 ustawy o CIT mówi, że „za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku)”.
To z punktu widzenia rozliczeń oznacza, że wydatki zostały poniesione – bo ujęto je w księgach. I tak też uznali przedstawiciele fiskusa. „Należy je zaliczyć do tzw. pośrednich kosztów uzyskania przychodów, potrącalnych – (…) - w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych” – czytamy w interpretacji.
Marek Siudaj,
![Działalność nierejestrowa na świadczenie usług dla firmy małżonka [© Rostislav Sedlacek - Fotolia] Działalność nierejestrowa na świadczenie usług dla firmy małżonka](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ulgi-dla-firm/Dzialalnosc-nierejestrowa-na-swiadczenie-uslug-dla-firmy-malzonka-208480-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)