eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUlga mieszkaniowa: data budowy musi być znana i niezbyt odległa

Ulga mieszkaniowa: data budowy musi być znana i niezbyt odległa

2016-10-14 13:59

Ulga mieszkaniowa: data budowy musi być znana i niezbyt odległa

Budowa © meryll - Fotolia.com

Jednym ze sposobów uniknięcia podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości jest zakup gruntu pod budowę. Ale dla fiskusa ma znaczenie, jak szybko ta budowa ma się zacząć. Perspektywa, w której budowa budynku przeznaczonego na cele mieszkaniowe podatnika miałaby się zacząć za 15-20 lat od chwili nabycia, jest - zdaniem urzędników - za długa.

Przeczytaj także: Cele mieszkaniowe gdy zakup i sprzedaż mieszkania

Dochód ze sprzedaży nieruchomości, która znajdowała się w posiadaniu podatnika krócej niż 5 lat, podlega opodatkowaniu. Podatku można uniknąć, jeśli w ciągu 2 lat od sprzedaży podatnik przeznaczy wpływy na wydatki związane z własnymi potrzebami mieszkaniowymi. Może być to remont, budowa, rozbudowa budynku czy lokalu, ale także zakup gruntu pod budowę. W tym ostatnim przypadku pojawia się jednak problem, kiedy owa budowa ma się rozpocząć.

Zakup gruntu potrzebnego do powiększenia działki


Właśnie z takim kłopotem zetknął się podatnik, który sprzedał mieszkanie po krótszym niż 5-letni okresie posiadania. Nim sprzedał mieszkanie, rozpoczął rozbudowę i remont domu, w którym planuje zamieszkać. Zdaniem podatnika, za jakiś czas modernizowany obecnie budynek stanie się za mały i konieczna będzie albo dalsza jego rozbudowa, albo budowa nowego.

fot. meryll - Fotolia.com

Budowa

Jednym ze sposobów uniknięcia podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości jest zakup gruntu pod budowę. Ale dla fiskusa ma znaczenie, jak szybko ta budowa ma się zacząć.


I tu właśnie pojawia się kwestia, z jaką zwrócił się do fiskusa. Podatnik zamierza pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na zakup gruntu, dzięki któremu powiększy działkę z modernizowanym budynkiem. Grunt, który chce kupić, należy do jego matki.

Podatnik przyznał, że zamierza wykorzystać nowo zakupiony grunt w celach budowalnych. Ale nie był w stanie powiedzieć, czy będzie rozbudowywał modernizowany właśnie dom, czy może na dokupionym gruncie postawi nowy budynek.

Nie był w stanie wskazać także, kiedy zacznie budowę. Przyznał, że zamierza budować systemem gospodarczym, w którym inwestycja może trwać latami, a może także zostać przeprowadzona dość szybko. Przyznał jednak, że plany – czy to dalszej rozbudowy, czy też budowy – zostaną zrealizowane w przyszłości. I to raczej dalszej. Chodziło „nie 2 lub 3 lata, lecz raczej 15-20 lat” – jak napisał we wniosku.

Przyszłość, której nie da się zweryfikować


Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 28 września (sygn. IBPB-2-2/4511-636/16-2/AK) uznała, że w tej sytuacji prawo do skorzystania ze zwolnienia podatnikowi się nie należy.
Przede wszystkim urzędnicy zwrócili uwagę, że grunt, który podatnik zamierza kupić, w najbliższym czasie nie posłuży do budowy budynku a jedynie do powiększenia działki, na której stoi modernizowany dom. „Realizacja własnych celów mieszkaniowych powinna polegać na tym, że w przypadku zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego podatnik będzie faktycznie tę budowę realizował” – czytamy.

I nawet uznanie, że kiedyś podatnik na zakupionym gruncie wybuduje dom, nie rozwiązuje problemu. Zdaniem urzędników, nie ma w ustawie zapisanego terminu, w jakim podatnik ma rozpocząć budowę, jednak stwierdzenie, że budowa rozpocznie się w jakiejś tam przyszłości to dla fiskusa za mało. „Sam zakup działki, na której w bliżej nieokreślonej przyszłości, ma zostać rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego, nie daje podstaw aby Organ jednoznacznie mógł przesądzić, że jest to własny cel mieszkaniowy podatnika. Jest to bowiem zamiar przyszły i niepewny, którego na etapie wydawania interpretacji Organ zweryfikować nie może” – napisali urzędnicy.

Marek Siudaj,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • proszę obudźcie mnie!!!

    kowet / 2016-10-18 11:24:31

    Czy ja śnię czy coś ze mną nie tak... Przecież jeśli w ustawie jest napisane "zakup gruntu pod budowę" to jeśli ten grunt w momencie zakupu jest przeznaczony pod budowę - np. zgodnie z MPZP to urzędnika z US nie powinno interesować kiedy wybuduję dom - spełniłem warunek, czyli kupiłem grunt pod budowę (!) Jeśli taka interpretacja US okaże się jedyną słuszną i uznaną przez Sąd to nic nie pozostanie tyko pakować walizki i zjeżdżać z tego kraju. Nigdy nie sądziłem, że to napiszę ale robi się nieciekawie - Państwo zaczyna wysysać pieniądze z kieszeni podatnika i to nie już jakimś tam odkurzaczem tylko ogromną "pompą strażacką". Smutne... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: