Kompensata należności zamiast przelewu bankowego pozbawi kosztów podatkowych?
2016-10-05 08:36
Kompensata należności bez kosztów uzyskania przychodu © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: To już pewne. Sposób zapłaty zdecyduje o kosztach podatkowych
System podatkowy, podatki, rok 2017, koszty podatkowe, koszty uzyskania przychodu, koszty uzyskania przychodów, bariery przedsiębiorczości, bariery działalności gospodarczej, podatek od firmyW świetle art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą), dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą ma następować za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
- stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł (już nie 15.000 euro), przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
Ustawa nowelizująca wprowadza na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej ustawą o PDOP) obostrzenia w zakresie zaliczania płatności z transakcji, o których mowa w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do kosztów uzyskania przychodów. Do ustawy o PDOP został dodany art. 15d. Na podstawie nowej regulacji, podatnicy nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego (art. 15d ust. 1 ustawy o PDOP). Natomiast stosownie do art. 15d ust. 2 ustawy o PDOP, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ww. ustawy została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, podatnicy:
- zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo
- w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów – zwiększają przychody
- nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo nabycia wartości niematerialnych i prawnych;
- dokonania płatności po zmianie formy opodatkowania na zryczałtowaną formę opodatkowania określoną w ustawie o podatku tonażowym, z tym że zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenie przychodów następuje za rok podatkowy poprzedzający rok podatkowy, w którym nastąpiła zmiana formy opodatkowania.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy nowelizującej, proponowane zmiany na gruncie podatku dochodowego (ustawy o PDOP) mają na celu ograniczenie zjawiska dokonywania płatności z pominięciem rachunku płatniczego.
Stosowanie nowych przepisów podatkowych uzależnione będzie od spełnienia dyspozycji art. 22 ustawy o SDG (rozliczenie, z pominięciem rachunku płatniczego, transakcji, której jednorazowa wartość przekracza 15 tys. zł.).
Nowe regulacje mają mieć zastosowane zarówno do kwot zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, jak i do tych, które na podstawie przepisów ustaw podatkowych będą dopiero zaliczone do kosztów podatkowych (zarówno kosztów bezpośrednio związanych z przychodami jak i innych niż bezpośrednio związanych z przychodami). Nowe przepisy mają w tym zakresie uwzględniać zasady rozliczania wydatków w kosztach podatkowych (zasady wskazujące na moment poniesienia kosztu).
Kłopotliwa kompensata
Już w toku prac nad wprowadzanymi zmianami (w ramach konsultacji i opinii do wprowadzanych zmian do art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) wskazywano na wątpliwości związane ze stosowaniem proponowanych regulacji w sytuacji rozliczania się podatników przez potrącenie (kompensatę). Podnoszona była w tym zakresie kwestia bezwzględności obowiązku dokonywania i przyjmowania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego w przypadku gdy do wygaśnięcia zobowiązania możliwe jest zastosowanie innej formy regulowania zobowiązań – np. poprzez potrącenie.
Jeżeli ze zmiany regulacji ustawy o swobodzie działalności będzie płynął bezwzględny obowiązek dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego (przy transakcjach powyżej wskazanego limitu), a przymus ten jednocześnie wykluczy możliwość uregulowania należności w drodze kompensaty, to wówczas podatnicy – stosownie do art. 15d ust. 1 ustawy o PDOP - nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej zobowiązanie dotyczące tejże transakcji zostanie uregulowane także w drodze kompensaty.
Przy odmiennej kwalifikacji można bronić wyłączenia zastosowania ww. regulacji. Nie można jednak wykluczyć kwalifikacji, zgodnie z którą mimo tego, że kompensata należności nie narusza regulacji art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, to jednak na gruncie ustawy o PDOP jako transakcja zrealizowana bez pośrednictwa rachunku płatniczego podlegała będzie ograniczeniom (wyłączeniu z kosztów uzyskania).
W chwili obecnej, tj. przed dniem wejścia w życie omawianych zmian, trudno przewidzieć, w którym kierunku będą zmierzały rozstrzygnięcia organów podatkowych i sądów administracyjnych.
oprac. : Tomasz Musialski / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)