eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Miejsce postojowe to nie garaż - sprzedaż bez zwolnienia z podatku

Miejsce postojowe to nie garaż - sprzedaż bez zwolnienia z podatku

2016-09-14 13:14

Miejsce postojowe to nie garaż - sprzedaż bez zwolnienia z podatku

Miejsca postojowe © Andreaphoto - Fotolia.com

Prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, z którym związany jest udział w nieruchomości, jest zaliczane do praw majątkowych. Jego sprzedaż generuje przychód ze źródła jakimi są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, a nie przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości. Stąd przychód z tego tytułu nie może korzystać ze zwolnienia z podatku w przypadku jego wydatkowania na własne cele mieszkaniowe - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 05.09.2016 r. nr ITPB4/4511-440/16/JG.

Przeczytaj także: Ulga mieszkaniowa: najpierw sprzedaż, później zakup nieruchomości

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


W październiku 2014 r. wnioskodawczyni otrzymała mieszkanie w darowiźnie od rodziców wraz z miejscem postojowym. W marcu 2015 r. sprzedała ona prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, z którym to związany jest udział w nieruchomości wspólnej. Uzyskane w ten sposób środki pieniężne zainteresowana zamierza wydać na własne cele mieszkaniowe, czyli remont posiadanego mieszkania. Umowa sprzedaży nie przyjęła tutaj formy aktu notarialnego.

Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy w takim przypadku może skorzystać ze zwolnienia wydatkując pieniądze ze sprzedaży prawa do miejsca postojowego na własne cele mieszkaniowe? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

fot. Andreaphoto - Fotolia.com

Miejsca postojowe

Prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, z którym związany jest udział w nieruchomości, jest zaliczane do praw majątkowych. Jego sprzedaż generuje przychód z tego właśnie źródła, a nie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.


„(...) Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 1 i 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni sprzedała prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży ww. prawa Wnioskodawczyni zamierza wydatkować na własne cele mieszkaniowe, tj. na remont posiadanego mieszkania.

Odnosząc się do możliwości zwolnienia dochodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w przypadku przeznaczenia tego przychodu na remont lokalu mieszkalnego należy odnieść się także do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie bowiem do tego przepisu, źródłami przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Prawo majątkowe to w prawie cywilnym prawo podmiotowe pozostające w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego. Do praw majątkowych zalicza się prawa: rzeczowe (własność, użytkowanie wieczyste oraz ograniczone prawa rzeczowe), obligacyjne (np. najmu, dzierżawy, renta umowna, wierzytelności z tytułu udziału w spółce), na dobrach niematerialnych o charakterze majątkowym (np. prawa autorskie), rodzinne o charakterze majątkowym (np. prawo do alimentów), czy prawa spadkowe. Niektóre z tych praw majątkowych stanowią źródło przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 lub art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W rozpatrywanej sprawie przedmiotem umowy sprzedaży jest prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, z którym związany jest udział w nieruchomości, zaliczane do praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c).

Z treści powołanego powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy wynika, że katalog praw majątkowych zawarty w tym przepisie jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że jedynie w enumeratywnie wymienionych przypadkach, gdy następuje odpłatne zbycie ściśle wskazanych w nim praw, uzyskane z tego tytułu przychody podlegają opodatkowaniu na zasadach szczególnych, określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym, tj. z zastosowaniem 19% podatku dochodowego. Powyższy katalog nie zawiera prawa do miejsca postojowego.

Co istotne w niniejszej sprawie, zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych wymienionych wyłącznie w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy. Powyższy przepis nie ma zastosowania do dochodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, ponieważ stanowi ono źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że dochód który Wnioskodawczyni uzyskała z odpłatnego zbycia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie mieści się w katalogu praw majątkowych wymienionych w treści powołanego powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: