Sprzedaż samochodu w PIT wyłączonego ze spółki cywilnej
2016-09-08 13:27
Sprzedaż samochodu © ellisia - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności w podatku dochodowym
Spółka cywilna jest bardzo specyficzną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Nie posiada ona osobowości prawnej, zdolności do czynności prawnych ani też zdolności prawnej. Stroną wszelkich czynności prawnych zawieranych z zewnętrznymi podmiotami są wszyscy jej wspólnicy a nie spółka jako całość.W odróżnieniu od innych spółek osobowych (prawa handlowego) spółka cywilna nie posiada też własnego majątku. Mówiąc „majątek spółki cywilnej” zawsze należy pamiętać, że chodzi tutaj o majątek wspólny jej wspólników (stanowiący współwłasność łączną).
Również w podatku dochodowym podatnikami podatku z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej są jej wspólnicy a nie sama spółka.
Nie ma przy tym przeszkód, aby wspólnicy takiej spółki dokonali przesunięć majątkowych pomiędzy ich współwłasnością łączną (w związku z prowadzoną spółką) a ich majątkami osobistymi.
Wspólnicy mogą zatem podjąć decyzję (w formie np. uchwały) o wycofaniu danego składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej (a więc majątku objętego współwłasnością łączą) i przekazaniu go na własne cele osobiste, wskutek czego współwłasność łączna przekształci się we współwłasność w częściach ułamkowych, odpowiadających prawu poszczególnych wspólników do udziału w zysku spółki cywilnej.
fot. ellisia - Fotolia.com
Sprzedaż samochodu
Niestety późniejsza sprzedaż takiego (już prywatnego) składnika majątku nadal może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego od prowadzonej firmy.
Jak bowiem wskazują przepisy podatkowe (art. 10 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), późniejsza sprzedaż takiego składnika majątku, jeżeli nastąpi przed upływem sześciu lat, liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym ten został wycofany z firmy, generuje powstanie przychodu z działalności gospodarczej.
Kosztem uzyskania przychodu jest tutaj jego wartość początkowa pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)