eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweDomki letniskowe: przyjęcie zaliczki gdy zawieszona działalność

Domki letniskowe: przyjęcie zaliczki gdy zawieszona działalność

2016-08-22 13:14

Domki letniskowe: przyjęcie zaliczki gdy zawieszona działalność

Domek letniskowy © rh2010 - Fotolia.com

W sezonie wakacyjnym zarabiają osoby, które posiadają nieruchomości w miejscowościach turystycznych. Problem jednak w tym, że sezon turystyczny jest stosunkowo krótki - wynosi zaledwie kilka miesięcy, zaś z prawnego punktu widzenia świadczenie odpłatnych usług zakwaterowania dla turystów stanowi co do zasady prowadzenie działalności gospodarczej. Aby zminimalizować swoje wydatki, poza sezonem przedsiębiorca taki działalność zawiesza.

Przeczytaj także: Jak opodatkować wynajem domku letniskowego?

Skąd takie postępowanie? Prowadzenie firmy wymaga bowiem m.in. opłacania z tego tytułu składek do ZUS (obowiązkowa jest co najmniej składka na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe można uniknąć, gdy np. pracuje się jednocześnie na etacie z pensją co najmniej minimalną). Ponadto, w przypadku opłacania karty podatkowej wartość podatku trzeba zapłacić bez względu na to, czy uzyskano jakikolwiek przychód. Stąd też nie dziwi fakt, że jak tylko usługi takie przestaną być świadczone (czyli minie sezon turystyczny), firmy automatycznie są zawieszane.

Niemniej gro turystów rezerwuje sobie pokój w rezydencji czy domek wcześniej, czemu z reguły towarzyszy wpłacanie zaliczek na poczet takich przyszłych usług. Powstaje zatem pytanie, czy zaliczki takie mogą być przyjmowane w okresie zawieszenia działalności gospodarczej (a więc poza sezonem)?

Sprawę taką rozpatrywał ostatnio Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 08.07.2016 r. nr ITPB1/4511-331/16-5/DP. Z wnioskiem wystąpiła podatniczka, która zamierza się przebranżowić właśnie na odpłatne udostępnianie domków letniskowych turystom. W tym celu wybuduje 6 takich budynków turystycznych na terenie gospodarstwa rolnego. Każdorazowo będzie wynajmowany cały domek a nie poszczególne pokoje w nich się znajdujące. Będzie to najem krótkotrwały sezonowy, w okresie letnim.

fot. rh2010 - Fotolia.com

Domek letniskowy

W sezonie wakacyjnym zarabiają osoby, które posiadają nieruchomości w miejscowościach turystycznych. Aby zminimalizować swoje wydatki, poza sezonem przedsiębiorca taki działalność zawiesza.


Docelowo z tytułu prowadzonej firmy wnioskodawczyni zamierza płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej, zaś działalność gospodarcza poza sezonem będzie zawieszana. Niemniej w okresie tego zawieszenia na jej konto bankowe będą wpływały zaliczki od turystów w celu rezerwacji domków w wybranych terminach. Stąd powstała wątpliwość, czy taka sytuacja jest dopuszczalna.
Pobieranie przez podatnika - w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, zaliczek na poczet przyszłych usług nie powoduje u niego obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

Tak uznał organ w wydanej interpretacji stwierdzając jednocześnie, że firma nie musi tutaj być odwieszona.
„(...) Biorąc powyższe pod uwagę, w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, w którym to Wnioskodawczyni nie świadczy usług wynajmu domków turystycznych oraz nie osiąga bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej – nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres zawieszenia w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia.

Przyjmowanie rezerwacji na sezon, w którym wynajmowane będą przez Wnioskodawczynię domki letniskowe oraz przyjmowanie zaliczek na poczet tych rezerwacji, można uznać za czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, bowiem niewątpliwie są to czynności mające na celu pełne wykorzystanie w okresie sezonu posiadanych przez Wnioskodawczynię miejsc noclegowych.

Zatem opisane we wniosku czynności podejmowane przez Wnioskodawczynię w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, nie powodują konieczności podejmowania przez nią działalności gospodarczej i zapłaty podatku w formie karty podatkowej. (...)”
- czytamy w interpretacji.

Organ, poza przepisami regulującymi opodatkowanie kartą podatkową, odniósł się także do art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który normuje, co należy rozumieć pod pojęciem przychodu z działalności gospodarczej. Zgodnie z nim pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, nie zalicza się do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Organ doprecyzował przy tym, że o kwalifikacji otrzymanej kwoty na poczet przyszłych okresów sprawozdawczych decyduje charakter tej zapłaty.
Przysporzenie uważane za przychód podatkowy musi mieć charakter definitywny, czego nie można co do zasady przyporządkować do zaliczek czy przedpłat - ze względu chociażby na możliwość ich zwrotu przed terminem wykonania usług, na poczet których zostały wpłacone – przy zachowaniu warunków właściwych dla danego rodzaju przedpłaty.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: