Różna forma opodatkowania spółki cywilnej i własnej firmy
2016-08-23 13:44
Opodatkowanie firmy ryczałtem i skalą podatkową? © Tiko Aramyan - Fotolia.com
Przeczytaj także: Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym w 2016 r.
Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą preferuje uproszczone rozliczenia podatkowe. Jednak niektórzy decydują się na takie rozszerzenie działalności, które sprawia, że tracą prawo do rozliczeń uproszczonych. Nie chodzi tylko o wzrost obrotów (przedsiębiorcy z przychodami powyżej 150 tys. euro – czyli 636 555 zł w roku bieżącym – tracą prawo do rozliczania się ryczałtem), ale również o niektóre rodzaje działalności. Np. osoby prowadzące apteki nie mają prawa do rozliczeń ryczałtem, podobnie osoby handlujące częściami do pojazdów mechanicznych.Rozliczenie handlu nieruchomościami wyłącznie na zasadach ogólnych
Z prawa do rozliczeń ryczałtem nie mogą korzystać także osoby, której zajmują się kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek. A taką działalność chce rozpocząć podatnik, który skierował wniosek o interpretację podatkową. Dokładnie zamierzał on rozszerzyć o tę działalność biznes, który już prowadził a który rozliczał właśnie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Podatnik miał świadomość, że przy takiej działalności musi płacić podatek na zasadach ogólnych. Poza tym, jak stwierdził, przewiduje on, że z obrotu nieruchomościami na własny rachunek uzyska on wpływy przekraczające ustawowy limit.
fot. Tiko Aramyan - Fotolia.com
Opodatkowanie firmy ryczałtem i skalą podatkową?
Prawo pozwala rozdzielać rozliczenia
Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 5 sierpnia 2016 r. (sygnatura ILPB1-1/4511-1-14/16-2/KS) powiedziała, że podatnik nie będzie musiał przejść na rozliczenia ogólne w przypadku przychodów uzyskanych ze spółki cywilnej.
Decyduje tutaj art. 6 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który mówi, że jeżeli podatnik prowadził w roku poprzedzającym rok podatkowy działalność osobiście i w formie spółki, to może opłacać ryczał: albo „odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1”, albo „z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki – gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b)”.
Ustawa więc daje przedsiębiorcy wybór, jak rozliczać spółkę i działalność osobistą. Wprawdzie przepisy nakazują przechodzić na rozliczenia ogólne, jeśli przychody przekroczą 150 tys. euro, ale pozwalają je liczyć dla każdego ze źródeł oddzielnie.
W tej sytuacji więc podatnik, który z działalności osobistej będzie płacił podatek na zasadach ogólnych, będzie mógł rozliczać przychody ze spółki ryczałtem.
Marek Siudaj,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)