Dziedziczenie mieszkania pozbawia zwrotu VAT w budownictwie
2016-08-12 13:13
Budowa domu © Romolo Tavani - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwrot VAT od materiałów budowlanych wciąż możliwy
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi zazwyczaj kojarzy się Polakom z programem „Mieszkanie dla młodych”, na mocy którego osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie (lub budujące dom) mogą uzyskać dopłaty do kredytów.Ale w tej ustawie jest jeszcze jeden mechanizm wsparcia. Otóż znosi ona możliwość odzyskania części VAT, zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych (czy to przy budowie, czy przy remoncie domu), lecz pozostawia wyjątek – nadal na odzyskanie VAT mogą liczyć osoby, które kwalifikują się do dopłat do kredytów , a więc: kupują/budują pierwsze lokum, mają mniej niż 36 lat i nie są czy też nie byli właścicielami innych nieruchomości.
Chciał szybko oddać, co odziedziczył
Z tego zwrotu VAT chciał skorzystać podatnik. Wcześniej mieszkał z rodzicami w domu, ale zdecydował się na budowę własnego. Tak, jak ustawa nakazuje, powierzchnia domu nie przekraczała 100 m2. Podatnik zamierzał ubiegać się o zwrot VAT, zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych, lecz – niestety – zmarł ojciec podatnika.
Uznał, że rozwiązaniem może być oddanie odziedziczonej części domu matce. Wówczas ona stałaby się jedyną właścicielką domu, w którym mieszkała od dawna, zaś podatnik stałby się wyłącznie właścicielem budynku, którego dotyczyłoby wsparcie wynikające z ustawy.
fot. Romolo Tavani - Fotolia.com
Budowa domu
Ale nim zdecydował się na to rozwiązanie, zadał pytanie izbie skarbowej, czy dzięki darowiźnie rzeczywiście będzie mógł liczyć na zwrot VAT.
O jeden lokal mieszkalny za dużo
Odpowiedź Izby Skarbowej w Katowicach, wyrażona w wykładnie z 28 lipca 2016 r. (sygnatura IBPB-2-2/4511-518/16/JG), była negatywna. Zdaniem urzędników, nawet jeśli podatnik odda udział w domu rodziców, i tak nie będzie mógł odzyskać VAT.
Tymczasem, co przyznał autor wniosku, w razie zniesienia współwłasności do odziedziczonego domu rodziców, uzyskałby on prawo do co najmniej jednego lokalu mieszkalnego. A ponieważ zapis mówi, że chodzi o okres przed złożeniem wniosku, to nawet przekazanie matce udziału w mieszkaniu nie zmieniłoby sytuacji. Więc zwrotu VAT – mimo że w sumie należącego się podatnikowi – tym razem nie będzie.
Marek Siudaj,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)