Jak nie zapłacić podatku od wynajmu pokoi gościnnych?
2016-08-11 13:38
Gospodarstwo agroturystyczne. © Marta&Cla - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynajem pokoi w gospodarstwie rolnym zwolniony z podatku
Jak pokazują statystyki coraz częściej wczasowicze nie decydują się na pobyt w hotelu, czy ośrodku wypoczynkowym. W zamian wybierają kameralne pokoje lub domki oferowane przez prywatnych właścicieli. Taka działalność jest bardzo intratnym pomysłem inwestycyjnym, należy jednak pamiętać, że osiąganie tego typu dochodów generuje skutki w postaci PIT.W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych tym przepisem (m.in. dochodów zwolnionych od podatku zgodnie z art. 21 ustawy o PIT) oraz takich, w stosunku do których zaniechano poboru podatku na podstawie przepisów ordynacji podatkowej. Idąc dalej, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są wszelkie dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich – co szczególnie istotne w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Jeśli zostaną spełnione wszystkie przewidziane prze ustawodawcę warunki zwolnieniu będą podlegały także dochody uzyskane z tytułu wyżywienia osób zamieszkujących wynajmowane pokoje – mówi Robert Tomaszewski z portalu .
fot. Marta&Cla - Fotolia.com
Gospodarstwo agroturystyczne.
Wracając do warunków, jakie dyktuje ustawodawca, by mogło dojść do zwolnienia – szczególnie istotna, i bardzo często źle interpretowana przez podatników, jest przesłanka mówiąca o gospodarstwie rolnym.
Pojęcie gospodarstwa rolnego zostało doprecyzowane w ustawie o podatku rolnym. Oznacza ono obszar gruntów zaklasyfikowanych jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntow zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej inna niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu m.in. osoby fizycznej.
Saveinvest Sp. z o.o.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)