Garaż blaszany w podatku od nieruchomości
2016-08-03 13:50
Garaż blaszany w podatku od nieruchomości © Vladislav Kochelaevs - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jaki podatek od nieruchomości zapłacą w 2025 r. mieszkańcy największych miast?
Podatkiem od nieruchomości opodatkowane są m.in. budynki lub ich części. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje, co pod tym pojęciem należy rozumie. Otóż budynek jest obiektem budowlanym w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.Czy garaż blaszany spełnia tutaj definicję budynku? Niewątpliwie jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród jak i posiada dach. Co do zasady nie ma tutaj większego znaczenia materiał, z jakiego elementy te zostały wykonane ( o ile ten jest trwały).
Jak wskazał Prezydent Miasta Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14 maja 2014 r. nr WPL-III.310.1.2014, trwałe związanie z gruntem należy tutaj rozpatrywać w oparciu o art. 48 Kodeksu cywilnego. Przepis ten mówi, że do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane.
W związku z tym za trwale związany z gruntem można uznać jedynie ten budynek, który łącznie spełnia dwa warunki:
- nie można go od gruntu odłączyć bez jego uszkodzenia,
- nie jest to obiekt wzniesiony do tzw. przemijającego użytku.
fot. Vladislav Kochelaevs - Fotolia.com
Garaż blaszany w podatku od nieruchomości
Skoro zatem garaż blaszany nie jest w sposób trwały związany z gruntem, co przejawia się w możliwości jego odłączenia od gruntu bez uszkodzenia, nie może być też traktowany jako budynek na potrzeby ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W efekcie garaż taki nie podlega podatkowi od nieruchomości.
Art. 47 Kodeksu cywilnego wskazuje, że część składowa rzeczy (w tym także gruntu) nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.
Trwałe związanie z gruntem oznacza zarówno posiadanie przez obiekt budowlany fundamentów, które są usytuowane poniżej poziomu terenu (wkopane w grunt), jak i trwałego związania fundamentów z obiektem budowlanym. W związku z tym obiektu, w którym dolna płaszczyzna znajduje się na poziomie terenu (czyli na ziemi), a jego przeniesienie lub rozebranie nie wiąże się z wykonywaniem robót ziemnych, nie można uznać za trwale związanego z gruntem.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)