eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePolisa na życie dla pracownika kosztem podatkowym firmy?

Polisa na życie dla pracownika kosztem podatkowym firmy?

2016-07-26 10:25

Polisa na życie dla pracownika kosztem podatkowym firmy?

Czy pracodawca może ubezpieczyć życie pracownika? © Andrey Popov - Fotolia.com

Wśród wydatków, jakie podatnik może ująć po stronie kosztów uzyskania przychodów wymienić można nie tylko te, które pozostają w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, ale również inne koszty poniesione w sposób racjonalny, jeśli nawet potencjalnie mogą przyczynić się do osiągnięcia przychodów przez podatnika.

Przeczytaj także: Suplementy diety poza kosztami uzyskania przychodu firmy

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT), do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wszelkie wydatki poniesione przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł. Jako kosztów podatkowych nie można jednakże rozliczyć tych wydatków, które zostały przez ustawodawcę wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Należy przy tym zwrócić uwagę na art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka, o którym mowa w dziale I w grupach 1, 3 i 5 oraz w dziale II w grupach 1 i 2 załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:
  • wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  • możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  • wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Z treści cytowanego przepisu wynika, iż składki opłacone przez pracodawcę na rzecz swoich pracowników jedynie od wybranych umów ubezpieczenia, wymienionych w odpowiednich grupach ryzyka, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Prawo uwzględnienia składki w kosztach uzyskania przychodów odnosi się jedynie do umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II, wymienionych w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i to pod warunkiem, że umowy te spełniają dodatkowe wymagania związane z osobą uprawnioną (może nią być tylko pracownik, nie pracodawca) oraz rodzajem i terminem przysługujących świadczeń.
Podkreślić należy, że niespełnienie którejkolwiek z przedstawionych w omawianym przepisie przesłanek lub zmiana okoliczności faktycznych, w wyniku których przynajmniej jedna z nich przestaje być spełniona, skutkuje brakiem możliwości zaliczenia uiszczanych składek na rzecz pracowników do kosztów podatkowych.

Warto zwrócić uwagę, iż załącznik do ustawy o działalności ubezpieczeniowej określa wśród grupy ryzyka, wymienionych również w art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT, m.in. ubezpieczenia na życie (dział I, grupa 1).

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Czy pracodawca może ubezpieczyć życie pracownika?

Ustawodawca nie wyłączył obligatoryjnie z kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wykupieniem polis na życie dla swoich pracowników. Nie oznacza to jednak, że każda taka polisa automatycznie w kosztach się znajdzie.


Wyjątek od wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów określonego w art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT dotyczy zatem m.in. ubezpieczenia na życie. Wobec powyższego wskazać należy, iż w przypadku opłacenia przez spółkę kosztu składki na ubezpieczenie na życie pracownika, koszt taki nie będzie podlegał wyłączeniu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT i co do zasady może stanowić koszt uzyskania przychodów, po spełnieniu przesłanek wskazanych w tym przepisie. Dodatkowo zauważyć należy, iż zaliczenie ww. wydatków do kosztów podatkowych będzie możliwe jedynie po spełnieniu przesłanki ogólnej określonej w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, tj. wykazaniu związku wydatków z przychodami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Podwójne ubezpieczenie

    Ubea.pl / 2016-07-28 11:37:13

    Pracownicy ubezpieczeni w firmie powinni pamiętać, że w przypadku ubezpieczeń od szkód osobowych podwójne ubezpieczenie ma sens https://ubea.pl/Czy-podwojne-ubezpieczenie-ma-sens%2Cartykul%2C1082/ Za tę samą szkodę osobową można bowiem otrzymać wiele świadczeń. Zatem mimo ubezpieczenia w firmie, opłacalne ekonomicznie jest wykupienie jeszcze indywidualnie polisy odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: