eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePokoje gościnne i domki letniskowe na wakacje w podatku dochodowym

Pokoje gościnne i domki letniskowe na wakacje w podatku dochodowym

2016-07-08 11:38

Pokoje gościnne i domki letniskowe na wakacje w podatku dochodowym

Domek letniskowy © Sergii Mostovyi - Fotolia.com

Sezon wakacyjny rozpoczęty, co oznacza dodatkowe zyski dla właścicieli nieruchomości znajdujących się w miejscowościach turystycznych. Dochody za wynajęcie kwatery trzeba jednak rozliczyć z fiskusem. Pewien wyjątek tyczy się jedynie właścicieli domów na wsi, którzy postanowią ugościć letników.

Przeczytaj także: Jak nie zapłacić podatku od wynajmu pokoi gościnnych?

Sam dom na wsi to jednak za mało, aby do zwolnienia mieć prawo. Otóż art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Podatku zatem nie zapłacą jedynie rolnicy, którzy dla turystów udostępniają maksymalnie 5 pokoi.

Osoba, która ma na wsi jedynie dom, niemniej nie posiada gospodarstwa rolnego, na zwolnienie nie ma co liczyć. To samo tyczy się pokoi wynajmowanych przez rolników w formie „hoteli pracowniczych” jak też pokoi znajdujących się w budynku mieszkalnym należącym do rolnika, niemniej wybudowanego na terenie miasta. Również odpłatne udostępnienie domku letniskowego wiąże się z zapłatą podatku. Aby bowiem ze zwolnienia skorzystać, muszą zostać spełnione łącznie aż 4 warunki:
  1. najem musi dotyczyć pokoi znajdujących się w budynkach mieszkalnych (odpada tutaj zatem udostępnienie pomieszczeń użytkowych, czy domków letniskowych)
  2. pokoje muszą być wynajmowane jedynie osobom przebywającym na wypoczynku, czyli turystom a nie np. pracownikom oddelegowanym do pracy w danej miejscowości,
  3. budynek (bądź budynki) mieszkalny, w którym udostępniane są pokoje, musi być położony na terenie wiejskim i to w gospodarstwie rolnym; gospodarstwo rolne jest tutaj rozumiane zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku rolnym (jest to zatem obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, o łącznej powierzchni przekraczającej 1ha fizyczny bądź 1 ha przeliczeniowy),
  4. liczba wszystkich wynajmowanych pokoi nie może przekraczać pięciu (nie jest natomiast istotna liczba miejsc do spania w tych pokojach).

fot. Sergii Mostovyi - Fotolia.com

Domek letniskowy

Dochody za wynajęcie kwatery trzeba rozliczyć z fiskusem. Pewien wyjątek tyczy się jedynie właścicieli domów na wsi, którzy postanowią ugościć letników.


Ważne
Organy podatkowe twierdzą, że czynności w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania co do zasady stanowią prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Osoba udostępniająca tzw. prywatne kwatery, która nie spełnia powyższych warunków, musi w związku z tym liczyć się z zapłatą podatku dochodowego od zarobionych w ten sposób pieniędzy tak jak przedsiębiorca. Wachlarz form opodatkowania jest tutaj stosunkowo szeroki: od skali podatkowej przez podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany po kartę podatkową.
Jedynie w nielicznych przypadkach fiskus dopuszcza (i to z reguły pod naciskiem sądów) rozliczenie takich przychodów w ramach tzw. prywatnego najmu. Warunkiem jednakże jest sporadyczność udostępniania takiej nieruchomości turystom (por. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 04.05.2016 r., sygn. akt I SA/Gl 36/16).

Prowadzenie firmy w powyższym zakresie daje szeroki wachlarz dostępnych form opodatkowania, niemniej trzeba pamiętać, że nie każdą taką formę konkretny podatnik będzie mógł zastosować, jak też nie każda będzie dla niego opłacalna.

I tak forma najprostsza, bo opodatkowanie kartą podatkową, jest dostępna jedynie dla podatników świadczących usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), u których łączna liczba pokoi nie przekracza 12 (art. 23 ust. 1a ustawy o ryczałcie oraz poz. 4 cz. XII tabeli w załączniku nr 3 do tej ustawy).

Ryczałt ewidencjonowany nie zawiera takich ograniczeń. Jedyne z czym trzeba się liczyć, to limit przychodu w wysokości 150 000 euro (w skali danego roku podatkowego). Niestety dla usług związanych z zakwaterowaniem ma zastosowanie bardzo wysoka, bo aż 17% stawka podatku. Usługi związane z działalnością gastronomiczną (a więc tutaj przychody związane ze sprzedażą posiłków) są z kolei opodatkowane stawką 3% (z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%).

Wyodrębnienie usługi zakwaterowania oraz zapewnienia posiłku nie zawsze jednak jest w takich przypadkach możliwe. Wówczas należy zastosować do całego przychodu stawkę przewidzianą dla świadczenia głównego, którym jest właśnie zakwaterowanie. Właściwa będzie zatem tutaj stawka 17%
Art. 12 ust. 3 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym wskazuje, że jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala on według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
Jeżeli natomiast podatnik nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów opodatkowanych wyższymi stawkami ryczałt wynosi 20% (dla przychodów z tzw. Wolnych zawodów) albo 17% dla przychodów opodatkowanych wg tej stawki.

W przypadku skali podatkowej stawka podatku wynosić będzie co do zasady 18% (a przy dochodach powyżej 85,5 tys. zł - 32% od nadwyżki ponad ten limit), zaś podatku liniowego 19% (bez względu na wysokość dochodu). Opodatkowany jest tutaj dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Faktycznie wyliczony podatek może zatem tutaj być dużo niższy od ryczałtu ewidencjonowanego. Niemniej przy opodatkowaniu dochodów potrzebna jest dużo większa wiedza w zakresie rozliczeń podatkowych. Konieczne jest tutaj bowiem zaprowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, z czym wiąże się posiadanie wiedzy o prowadzeniu tego urządzenia księgowego. Nadto nie każdy poniesiony w związku z prowadzoną firmą wydatek może być potraktowany jako koszt podatkowy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: