Od dzisiaj pełnomocnictwo ogólne przed organami podatkowymi
2016-07-01 13:40
![Od dzisiaj pełnomocnictwo ogólne przed organami podatkowymi [© DragonImages - Fotolia.com] Od dzisiaj pełnomocnictwo ogólne przed organami podatkowymi](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/e-podpis/Od-dzisiaj-pelnomocnictwo-ogolne-przed-organami-podatkowymi-177955-200x133crop.jpg)
Od dzisiaj pełnomocnictwo ogólne przed organami podatkowymi © DragonImages - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pełnomocnictwo ogólne: wzór i zasady zgłaszania w 2016 r.
I tak pełnomocnictwo ogólne będzie co do zasady składane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego wg ściśle określonego wzoru. Jedynie w sytuacji, gdy wystąpią trudności uniemożliwiające złożenie takiego dokumentu elektronicznego, będzie dopuszczalna papierowa forma pełnomocnictwa. Ustawodawca przewidział także zgłoszenie pełnomocnictwa za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej.
Jak łatwo zauważyć ustanowienie tego rodzaju pełnomocnictwa zlikwiduje uciążliwość związaną z dotychczasowym obowiązkiem przedkładania pełnomocnictwa lub urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa do akt każdej sprawy podatkowej (oraz ograniczy związane z tym koszty).
Do tej pory dominował pogląd, że pełnomocnictwo musiało obejmować konkretną sprawę podatkową (czyli jedno postępowanie). Przepisy podatkowe nie przewidywały instytucji pełnomocnictwa ogólnego.
fot. DragonImages - Fotolia.com
Od dzisiaj pełnomocnictwo ogólne przed organami podatkowymi
1 lipca 2016 r. zaczynają obowiązywać przepisy Ordynacji podatkowej, wprowadzające do nich instytucję pełnomocnictwa ogólnego.
Pełnomocnictwo ogólne oraz zawiadomienie o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu co do zasady zgłasza mocodawca do Ministra Finansów. Ten informacje o udzieleniu tego pełnomocnictwa lub jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu umieszcza w Centralnym Rejestrze Pełnomocnictw Ogólnych.
Adwokat, radca prawny oraz doradca podatkowy mogą sami zgłaszać udzielenie im pełnomocnictwa ogólnego oraz zawiadamiać o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu, ze wskazaniem daty zwolnienia z obowiązku reprezentacji.
Ustanowienie, zmiana zakresu, odwołanie lub wypowiedzenie pełnomocnictwa ogólnego wywiera skutek od dnia wpływu do Centralnego Rejestru. Adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy, który wypowiedział pełnomocnictwo, jest przy tym obowiązany działać za stronę jeszcze przez dwa tygodnie od wypowiedzenia, chyba że mocodawca zwolni go od tego obowiązku.
Co za tym idzie, dopóki pełnomocnictwo ogólne (bądź jego odwołanie) nie trafi do Centralnego Rejestru, nie będzie wywierało żadnych skutków w stosunku do organów podatkowych.
Ustawodawca przygotował urzędowe wzory pełnomocnictwa oraz jego odwołania, oznaczone odpowiednio symbolami PPO-1 i OPO-1.
Wprowadzono w życie bądź znowelizowano także odpowiednie rozporządzenia wykonawcze, umożliwiające składanie czy odwoływanie pełnomocnictw ( nie tylko ogólnego, ale także szczególnego czy do doręczeń) w formie dokumentów elektronicznych za pośrednictwem portalu podatkowego.
![Ordynacja podatkowa: w 2016 r. pełnomocnictwo ogólne i szczególne [© Andrey Popov - Fotolia.com] Ordynacja podatkowa: w 2016 r. pełnomocnictwo ogólne i szczególne](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/e-podpis/Ordynacja-podatkowa-w-2016-r-pelnomocnictwo-ogolne-i-szczegolne-168250-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)