Karnet na siłownię, karta multisport w koszty uzyskania przychodu
2016-06-28 13:54
Siłownia © zhu difeng - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ryczałt na jazdy lokalne dla pracownika w koszty firmy
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Spółka - zakład pracy - zamierza wprowadzić u siebie pozapłacowe świadczenia na rzecz pracowników w postaci karnetów na siłownię i innych form wypoczynku ruchowego (karty multisport). Powyższe mają być częściowo finansowane ze środków obrotowych spółki, a w pozostałej części przez pracowników.
Wskazane pozapłacowe świadczenia na rzecz pracowników będą wynikać z obowiązującego w firmie regulaminu wynagradzania, a w przypadku jego braku z zarządzeń wewnątrzzakładowych. Świadczenia będą dostępne dla zainteresowanych pracowników bez względu na ich sytuację materialną, życiową czy rodzinną. Będą one traktowane po stronie pracowników jako przychody ze stosunku pracy - w części finansowanej przez zakład pracy.
Spółka zadała pytanie, czy w takim przypadku zakup karnetów na siłownię czy kart multisport w części przez nią finansowanej ze środków obrotowych, będzie stanowić koszt uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(...) O możliwości obciążenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatkami ponoszonymi przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych decydują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „updop”).
fot. zhu difeng - Fotolia.com
Siłownia
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Z powyższego wynika, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 updop), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.
Zatem, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym kosztem a przychodem musi istnieć związek przyczynowo – skutkowy. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.
Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:
• został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
• jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
• pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
• poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
• został właściwie udokumentowany,
• nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)