eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePierwsze zasiedlenie w VAT interpretowane na nowo?

Pierwsze zasiedlenie w VAT interpretowane na nowo?

2016-06-23 11:56

Przeczytaj także: Użytkowanie wieczyste: sprzedaż zwolniona z VAT?


Organ podatkowy przyznał zatem, że spółka dokonała pierwszego zasiedlenia budynku, oddając go do używania po dokonaniu jego ulepszenia (które przekraczało 30% wartości początkowej) na potrzeby własnej działalności gospodarczej a nie w najem czy dzierżawę.

Podobnie wypowiedział się ten organ w interpretacji indywidualnej z dnia 14 kwietnia 2016 r. nr IPPP3/4512-873/15-3/S/RD. Tutaj jednak, aby doczekać się takiego rozstrzygnięcia, wnioskodawca musiał sporządzić skargę do WSA. Dopiero to działanie przekonało organ podatkowy do zmiany zdania (wcześniej uważał on, iż dla pierwszego zasiedlenia konieczne jest wydanie nieruchomości w wykonywaniu czynności opodatkowanych, czyli np. najem czy dzierżawę).

... ale nie w każdym przypadku


Niestety na chwilę obecną zaprezentowane stanowisko sądu nie stało się jeszcze regułą wśród organów podatkowych, czego przykładem jest chociażby wydana ostatnio interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 4 maja 2016 r. nr ITPP3/4512-144/16-4/AT.
Zdaniem organu podatkowego, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli lub ich części) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało zatem miejsce m.in. wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt będzie przedmiotem sprzedaży, oddany w najem, czy dzierżawę. Zarówno bowiem m.in. dostawa, jak też najem, bądź dzierżawa, są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przy czym zaznaczyć należy, że przewidziane przepisami prawa podatkowego określone konsekwencje wystąpienia pierwszego zasiedlenia odnosić można wyłącznie względem zasiedlonego budynku, budowli lub jego części.

Tutaj jednak, w odróżnieniu od dwóch wcześniej przytoczonych interpretacji, wnioskodawca w swoim stanowisku nie powołał się na nową linię orzeczniczą sądów. Nie uczynił też tego organ podatkowy.

Interpretacja ta nie jest odosobniona. Podobny pogląd wyraził także Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 29 kwietnia 2016 r. nr 1061-IPTPP3.4512.65.2016.2.JM. Wszystko wskazuje zatem na to, iż na ujednolicenie rozstrzygnięć w tym zakresie przyjdzie nam poczekać do czasu rozpatrzenia przez TSUE pytania prejudycjalnego.
„(...) że oddanie do użytkowania ulepszonego budynku powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy rozumieć nie tylko umowę sprzedaży, aport, ale także umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment oddania budynku po ulepszeniu do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

(...) dostawa magazynu w części oddanej w najem, przed upływem 2 lat od oddania w najem tej części nieruchomości będzie odbywała się w ramach pierwszego zasiedlenia.
Również w odniesieniu do pozostałej części magazynu, która po ulepszeniu nie była wynajmowania, warunek wynikający z definicji pierwszego zasiedlenia (art. 2 pkt 14 ustawy) zostanie wypełniony dopiero w momencie planowanej dostawy. (...)”
- czytamy w interpretacji łódzkiej izby.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: