eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaWynagrodzenie za zawarcie umowy handlowej jest kosztem podatkowym

Wynagrodzenie za zawarcie umowy handlowej jest kosztem podatkowym

2016-06-21 12:46

Wynagrodzenie za zawarcie umowy handlowej jest kosztem podatkowym

Wynagrodzenie za zawarcie umowy handlowej jest kosztem podatkowym © ESCALA - Fotolia.com

Wypłacane kontrahentom wynagrodzenia w związku z zawarciem umów handlowych na czas określony bądź nieokreślony, wykazują związek z uzyskiwanymi przez spółkę przychodami. Wynagrodzenia te mogą zatem zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu. O dacie ujęcia takich wydatków w kosztach decyduje prawo bilansowe - podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 14.06.2016 r. nr IBPB-1-2/4510-342/16/AP.

Przeczytaj także: Wynagrodzenie za poręczenie kredytu dla firmy w koszty podatkowe

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca - podatnik podatku dochodowego od osób prawnych - płaci swoim kontrahentom wynagrodzenia za zawarcie z nim umów handlowych w zakresie sprzedaży na ich rzecz towarów i usług zainteresowanego. Umowy takie są zawierana na czas nieoznaczony lub oznaczony.

Konkurencja na rynku, w którym działa wnioskodawca, jest bardzo duża i brak uiszczenia takiego wynagrodzenia przełożyłby się na niezawarcie umów handlowych. Wynagrodzenie to przy tym jest uiszczane niezależnie od późniejszych rozliczeń związanych z realizacją samej umowy handlowej z konkretnym kontrahentem. Może być ono płacone jednorazowo lub w ratach. Jest też dokumentowane wystawianymi fakturami przez kontrahentów.

W księgach rachunkowych wynagrodzenie to jest kosztem rozliczanym w czasie. W związku z powyższym zadano pytanie, czy wypłacane wynagrodzenie może być kosztem podatkowym , a jeśli tak, w którym momencie odnieść je w ciężar takich kosztów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

fot. ESCALA - Fotolia.com

Wynagrodzenie za zawarcie umowy handlowej jest kosztem podatkowym

Wypłacane kontrahentom wynagrodzenia w związku z zawarciem umów handlowych na czas określony bądź nieokreślony, wykazują związek z uzyskiwanymi przez spółkę przychodami. Wynagrodzenia te mogą zatem zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu.


Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać celowość wydatku, tj. istnienie związku przyczynowego pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Nie ma przy tym znaczenia, czy dany wydatek przyniósł oczekiwany skutek w postaci osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Istotne jest, czy w momencie jego ponoszenia podatnik mógł – obiektywnie oceniając – oczekiwać takiego efektu.

Kosztami uzyskania przychodów będą zatem takie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki:
• został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
• jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
• pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
• poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
• został właściwie udokumentowany,
• nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ww. ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo–skutkowym z osiąganymi przychodami. Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:
• przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz
• potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.

Istotnym jest, że wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów, obciąża podatnika.

Dodatkowo zauważyć należy, że w celu wykazania związku pomiędzy kosztem, a przychodem podatnik musi dysponować wymaganymi przez prawo dowodami. W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Z tak udokumentowanych wydatków winno ponadto wynikać, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wielkość osiąganych przez podatnika przychodów. W zakresie obowiązków podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a uzyskaniem przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: