JPK od lipca 2016 r., czyli rejestry VAT do urzędu skarbowego
2016-06-16 12:09
Rejestry VAT do urzędu skarbowego od lipca © sitthiphong - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przedsiębiorco, czas na wdrażanie Jednolitego Pliku Kontrolnego
Aktualnie VAT-owiec jest zobowiązany do prowadzenia rejestru VAT oraz generowania na jego podstawie deklaracji VAT. O ile rejestr nie musi wychodzić nigdzie poza firmę, o tyle deklaracje należy przekazać co okres rozliczeniowy do urzędu skarbowego. Od 1 lipca br. to się zmieni, choć póki co jedynie w przypadku dużych przedsiębiorców.- zatrudniały średniorocznie co najmniej 250 pracowników oraz
- osiągnęły roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro (lub jeśli sumy aktywów bilansu firmy sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość w złotych 43 miliony euro).
Nowy obowiązek VAT-owca
Zmiana wprowadzona przez ustawę z 13 maja br. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa sprawia, że podatnik VAT, który prowadzi księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, będzie musiał przekazywać do Ministerstwa Finansów informację o prowadzonej ewidencji sprzedaży VAT. Chodzi o przekazywanie rejestru na bieżąco, bez wezwania organu podatkowego.
fot. sitthiphong - Fotolia.com
Rejestry VAT do urzędu skarbowego od lipca
Informacja o ewidencji VAT ma być przekazywana w formie, jaką ustawodawca przewiduje dla jednolitego pliku kontrolnego (JPK) oraz za okresy miesięczne w terminie do 25. miesiąca następującego po miesiącu po każdym miesiącu. Należy zaznaczyć też, którego miesiąca dotyczy informacją, jaką będziemy przesyłać.
Średni, mały i mikro przedsiębiorcy w kolejnych turach
Dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców resort przewidział okresy przejściowe obowiązywania nowej zasady. Zaczynając od końca, obowiązek przesyłania informacji i posługiwania się JPK w przypadku mikroprzedsiębiorców rusza od 1 stycznia 2018 r.
Właściciele małych i średnich firm również zaczną używać JPK od 1 stycznia 2018 r., natomiast przesyłaniem informacji będą musieli zająć się już od 1 stycznia 2017 r., o ile nie spełniają jednocześnie warunku, aby uznać ich za mikroprzedsiębiorców.
Podział przedsiębiorców ze względu na rozmiar przedsiębiorstwa
|
przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: |
mikro-przedsiębiorca |
|
mały przedsiębiorca |
|
średni przedsiębiorca |
|
Całkowicie zwolniony z obowiązku przekazu informacji do fiskusa jest VAT-owiec prowadzący ewidencję VAT w formie papierowej. Natomiast od 1 lipca 2018 r. ewidencja sprzedaży VAT ma być prowadzona wyłącznie w postaci elektronicznej.
Katarzyna Miazek,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
karolina_kowalczyk / 2016-12-22 10:59:08
Uważam, że jeśli ktoś jest uczciwym przedsiębiorcą, to nie ma się czego obawiać. A jeśli ktoś kombinuje, żeby omijać podatki to może się doigrać. Przez takich oszustów uczciwi podatnicy mają pod górkę. U nas w biurze pracujemy na Symfonii 2.0 z gwarancją, bo jest przejrzysta i aktualizuje się na bieżąco. Generujemy już JPK bez większych problemów.
[ odpowiedz ] [ cytuj ]