Odsetki od kredytu są kosztem uzyskania przychodu z najmu
2016-06-09 13:49
Odsetki od kredytu są kosztem uzyskania przychodu z najmu © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Najem nieruchomości: prywatny kredyt a koszty
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Wnioskodawca kupił mieszkanie w grudniu 2008 r. Zakup ten został sfinansowany z kredytu hipotecznego, podobnie jak jego remont, który odbył się w 2009 r. Podczas remontu wymieniono m.in. instalację wodociągową, gazową i elektryczną, położono nowe podłogi, odświeżono ściany jak też wyposażono mieszkanie w nowe meble.
Od 2010 r. wnioskodawca wynajmuje mieszkanie w ramach tzw. najmu prywatnego. Przychody uzyskiwane z tego tytułu są rozliczane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Lokal nie jest amortyzowany.
Wnioskodawca zadał pytanie, czy odsetki od płaconego kredytu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(...) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) – jednym ze źródeł przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
fot. Africa Studio - Fotolia.com
Odsetki od kredytu są kosztem uzyskania przychodu z najmu
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wynajmuje nieruchomość a przychód opodatkowuje na zasadach ogólnych. Środki na zakup i remont wynajmowanej nieruchomości pochodziły z kredytu. Wątpliwości Wnioskodawcy – co wynika z zadanego pytania – dotyczą możliwości zaliczenia do kosztów uzyskana przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup oraz remont omawianej nieruchomości.
W przypadku opodatkowania dochodów z najmu według skali podatkowej, podatnik ma prawo do obniżania osiągniętego przychodu o koszty jego uzyskania.
W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ww. ustawy – kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W przywołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo-skutkowego, tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź funkcjonowanie tego źródła przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami pod warunkiem, że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów oraz nie zostały wymienione w art. 23 ustawy zawierającym katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.
Należy przy tym podkreślić, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu – każdorazowo spoczywa na podatniku.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)