eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePełne odliczenie VAT od samochodu: istotna konstrukcja, nie przegląd

Pełne odliczenie VAT od samochodu: istotna konstrukcja, nie przegląd

2016-05-31 11:17

Pełne odliczenie VAT od samochodu: istotna konstrukcja, nie przegląd

Przegląd techniczny auta ©  BillionPhotos.com - Fotolia.com

To nie data terminu, w jakim podatnik przeprowadzi dodatkowe badanie techniczne, decyduje o prawie do pełnego odliczenia podatku VAT m.in. od nabycia samochodu, jego najmu czy wydatków związanych z jego eksploatacją. O powyższym decyduje jedynie konstrukcja pojazdu. Fiskus nie może ograniczać w związku z tym prawa do odliczenia w przypadku spóźnionych przeglądów technicznych.

Przeczytaj także: Spółka cywilna: samochód w leasingu na cele prywatne bez VAT

Wnioski takie płyną z wyroku WSA w Olsztynie z dnia 17 marca 2016 r., sygn. akt I SA/Ol 54/16 (orzeczenie prawomocne).

Przypomnijmy, obecnie prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego dają jedynie te samochody, które służą wyłącznie działalności gospodarczej. Warunek ten można spełnić na dwa sposoby:
  • konstrukcja samochodu wyklucza użycie go do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne, lub
  • sposób wykorzystywania pojazdu przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla każdego samochodu ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

W pierwszej kategorii pojazdów mieszczą się te samochody niezaliczane do osobowych, które - mówiąc w pewnym uproszczeniu - mają jeden rząd siedzeń i przestrzeń (otwartą bądź zamkniętą) do przewożenia ładunków.

Taki stan trzeba jednak odpowiednio udokumentować. I nie jest tutaj wystarczający dowód rejestracyjny, z którego wynika, że pojazd ma np. 2 lub 3 miejsca dla pasażerów, co w zasadzie przesądza o tym, że ma on jeden rząd siedzeń.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Przegląd techniczny auta

Zdaniem organów podatkowych: o pełnym odliczeniu VAT decyduje nie faktyczna konstrukcja samochodu, a zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów i adnotacja w dowodzie rejestracyjnym.


Podatnik musi bowiem dla tych pojazdów przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne na okręgowej stacji kontroli pojazdów, na podstawie którego otrzyma zaświadczenie potwierdzające fakt, że w istocie jest to „samochód ciężarowy” na potrzeby VAT-u. Z zaświadczeniem takim trzeba następnie udać się do wydziału komunikacji, gdzie urzędnik na jego podstawie dokona stosownej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym.

Przy nowelizacji ustawy o VAT, która wprowadziła obecne zasady odliczania tego podatku od wydatków związanych z samochodami (zarówno ich zakupu, leasingu, najmu, jak i samej eksploatacji, w tym zakupu paliwa) ustawodawca wprowadził przepisy przejściowe wskazujące, w jakim terminie dodatkowy przegląd winien zostać przeprowadzony w stosunku do pojazdów nabytych wcześniej (przypomnijmy, że regulacje te weszły w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r.).

Otóż takie dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Jeżeli natomiast przed upływem tych dat samochód miał zostać sprzedany, dodatkowe badanie techniczne winno zostać przeprowadzone najpóźniej przed dniem sprzedaży.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: