Koszty pracy wspólnika dla spółki cywilnej w podatku dochodowym
2016-05-30 12:58
Koszty pracy wspólnika dla spółki cywilnej w podatku dochodowym © FotolEdhar - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zatrudnienie żony to wyższe koszty firmy ale nie zawsze podatkowe
Rozpatrzmy następującą sytuację: Spółka cywilna ma dwóch wspólników. Jeden z nich prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą na własne nazwisko i w ramach tej działalności świadczy usługi na rzecz spółki, za które wystawia faktury. Drugi natomiast nie prowadzi własnej firmy. Pracuje jedynie w tej spółce. Czy koszty pracy obydwu wspólników można zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodu?Niestety odpowiedź jest twierdząca jedynie w przypadku tego wspólnika, który wykonuje na rzecz spółki usługi w ramach własnej działalności gospodarczej.
W związku z tym, nawet gdyby drugiemu wspólnikowi była wypłacana pensja, jej wartość nie stanie się kosztem uzyskania przychodu. Podobnie jest m.in. w przypadku pracy małżonków takich wspólników i to nawet wówczas, gdy ci byliby zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę.
fot. FotolEdhar - Fotolia.com
Koszty pracy wspólnika dla spółki cywilnej w podatku dochodowym
Dlaczego w związku z tym kosztem będą świadczone na rzecz spółki usługi (praca) przez pierwszego wspólnika? Tutaj bowiem stronami umowy o świadczenie usług są dwa odrębne podmioty gospodarcze. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują natomiast ograniczenia w zakresie możliwości zawierania umów pomiędzy odrębnymi podmiotami gospodarczymi, gdzie ta sama osoba fizyczna prowadząca własną działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz spółki cywilnej (czy innej osobowej) w której jednocześnie jest wspólnikiem.
Nie będą one podlegały natomiast wyłączeniu z kosztów podatkowych na podstawie przytoczonego wyżej art. 23 ust. 1 pkt 10 wskazanej ustawy. Świadczenie takich usług nie może tutaj być utożsamiane z pracą wspólnika na rzecz spółki. Nie odbywa się ono w ramach stosunku pracy (lub stosunków pokrewnych), jak też nie stanowi wykonania przez wspólnika względem spółki obowiązków związanych z prowadzeniem jej spraw.
Podział kosztów proporcjonalnie do prawa udziału w zysku spółki
W związku z powyższym faktury wystawiane przez wspólnika za usługi świadczone przez niego w ramach indywidualnie prowadzonej firmy na rzecz spółki cywilnej, trafią do kosztów uzyskania przychodów poszczególnych wspólników tej spółki. Należy je podzielić pomiędzy nich proporcjonalnie do przysługującego im prawa do udziału w zysku spółki. Będą one kosztem także tego wspólnika, który wskazane usługi świadczy w ramach swojej indywidualnej działalności gospodarczej. Ich nabywcą jest bowiem spółka cywilna. Oczywiście z tytułu świadczonych usług w indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej wspólnik taki powinien rozpoznać przychód podlegający opodatkowaniu.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)