eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWłasna firma i spółka osobowa: rozliczanie kosztów podatkowych

Własna firma i spółka osobowa: rozliczanie kosztów podatkowych

2016-04-29 12:40

Własna firma i spółka osobowa: rozliczanie kosztów podatkowych

Rozliczanie kosztów podatkowych © Bacho Foto - Fotolia.com

Wydatki spółki cywilnej na usługi innych podmiotów stanowią koszt uzyskania przychodu. Ale jak będzie wyglądać sytuacja, jeśli wydatek zostanie poniesiony na usługę wykonaną przez przedsiębiorstwo wspólnika?

Przeczytaj także: Rozliczenie usług świadczonych dla własnej spółki cywilnej

Spółka cywilna jest podmiotem, który nie ma osobowości prawnej. Dlatego m.in. nie płaci ona podatku dochodowego, gdyż ten rozliczają – proporcjonalnie do udziału – wspólnicy. Ale ta konstrukcja sprawia, że czasem pojawiają się problemy przy rozliczeniu.

Wspólnik wspólnikowi kontrahentem


Wspólnik spółki cywilnej może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie przez tę spółkę. Wówczas wszystkie koszty, poniesione przez spółkę, w przypadającej na niego części rozlicza jako koszty własnej działalności, podobnie jak przychody. Ale o wiele częściej zdarza się, że przedsiębiorca prowadzi własną działalność gospodarczą, a spółka cywilna jest drugim biznesem.

Taka właśnie sytuacja wystąpiła w przypadku podatniczki, która zwróciła się do izby skarbowej z pytaniem o rozliczenie kosztów. Prowadzi ona własny gabinet lekarski. Dodatkowo jest wspólnikiem w spółce cywilnej, prowadzącej niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (posiada w nim 1/3 udziałów).

fot. Bacho Foto - Fotolia.com

Rozliczanie kosztów podatkowych

Wydatki spółki cywilnej na usługi innych podmiotów stanowią koszt uzyskania przychodu. Ale jak będzie wyglądać sytuacja, jeśli wydatek zostanie poniesiony na usługę wykonaną przez przedsiębiorstwo wspólnika?


Wnioskodawczyni jako przedsiębiorca prowadzący własny gabinet podpisała umowę ze spółką cywilną, w której ma udziały, na świadczenie usług medycznych. Zgodnie z umową, ostatniego dnia każdego miesiąca, wystawia spółce fakturę za wykonane usługi.

Nie praca, ale świadczenie usług


Pytanie, jakie zadała izbie, dotyczyło tego, jak powinna potraktować koszt, jaki dla spółki cywilnej stanowi wydatek na zakup usług od należącego do podatniczki gabinetu? Podatniczka stwierdziła, że koszt, jaki dla spółki stanowi wydatek, będzie faktycznie jej kosztem podatkowym, w wysokości proporcjonalnej do udziałów, a więc w 1/3 poniesionej kwoty.
Izba Skarbowa w Katowicach z interpretacji z 20 kwietnia (sygnatura IBPB-1-1/4511-133/16/ZK) przyznała jej rację. Wprawdzie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że za koszt uzyskania przychodu nie uznaje się pracy własnej przedsiębiorcy, jednak w tym wypadku mamy do czynienia z umową, podpisaną przez dwa odrębne podmioty gospodarcze.

To oznacza, że tak jak przychody spółki będą przez podatniczkę rozliczane proporcjonalnie do udziałów, tak też będzie rozliczać koszty spółki. A więc doliczy je do innych przychodów z tego samego źródła, jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej, a następnie rozliczy na przyjętych wcześniej zasadach.

Marek Siudaj,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: