Czy konieczny zerowy spis z natury przy zmianie wspólnika spółki?
2016-04-28 13:36
Czy konieczny zerowy spis z natury przy zmianie wspólnika spółki? © v.poth - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spis z natury w rocznym zeznaniu podatkowym
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej są obowiązani stosować się do przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.Jednym z takich dodatkowych obowiązków jest właśnie sporządzanie spisu z natury [towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów]. Stosowne regulacje w tym zakresie znajdują się w §27-30 rozporządzenia.
I tak przytoczone przepisy mówią m.in., że podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym, zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.
fot. v.poth - Fotolia.com
Czy konieczny zerowy spis z natury przy zmianie wspólnika spółki?
Ustawodawca dodaje w regulacjach także, iż o zamiarze sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na dzień 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej podatnicy są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu.
W praktyce pojawia się przy tym pytanie, czy przedsiębiorcy wykonujący jedynie usługi, u których nie występują składniki majątku objęte remanentem, również muszą sporządzać spis z natury? Skoro bowiem ten będzie zerowy, jaki jest sens jego przeprowadzania?
Jednocześnie nie wynika z nich, aby obowiązek ten nie dotyczył podatników prowadzących działalność usługową jak też tych, którzy w spisie takim nie mają czego wykazać.
Innych zwolnień ani wyłączeń nie ma. Stąd z uwagi na to, że podatnicy prowadzący KPiR są obowiązani stosować wszystkie przepisy rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi, a nie wybiórczo (chyba że o braku konieczności ich stosowania wskazuje wprost to rozporządzenie) oraz że przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości zwolnienia podatnika z obowiązku sporządzenia i wpisania do podatkowej księgi przychodów i rozchodów spisu z natury w sytuacji, gdy nie posiada on składników majątku, które podlegają wykazaniu w takim spisie, właściwym wydaje się być stanowisko, że także przedsiębiorcy wykonujący jedynie działalność usługową i nieposiadający składników majątku, które w spisie z natury winny być ujęte, również muszą go sporządzić -mimo tego, że jego wartość będzie wynosiła zero złotych. Taki „zerowy” spis również powinien zostać wpisany do księgi.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)