W podatku dochodowym motocykl jest samochodem osobowym?
2016-04-11 13:40
W podatku dochodowym motocykl jest samochodem osobowym? © alepvfoto - Fotolia.com
Przeczytaj także: Czy motocykl to samochód osobowy? Zależy kto odpowiada
Środki transportu wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej mogą być przeróżne. Jeżeli natomiast służą one firmie, winny też stanowić jej środki trwałe. To z kolei oznacza, że wydatki związane z ich nabyciem czy wytworzeniem można co prawda odnieść w koszty uzyskania przychodu, ale w czasie. Podlegają one bowiem amortyzacji.Jak to jednak zostało podkreślone już wyżej, niektórzy podatnicy mogą przyspieszyć proces zaliczania do kosztów wydatków związanych z nabyciem czy wytworzeniem środków trwałych. Ustaloną wartość początkową mogą oni bowiem zaliczyć do kosztów od razu dzięki jednorazowemu odpisowi amortyzacyjnemu.
W grupie 7 klasyfikacji środków trwałych znalazły się natomiast środki transportu. W związku z tym w ten sposób można amortyzować m.in. samochody. Ustawodawca zastrzegł jednakże, iż omawiana preferencja nie obejmuje samochodów osobowych.
fot. alepvfoto - Fotolia.com
W podatku dochodowym motocykl jest samochodem osobowym?
Warto w tym miejscu dodać, iż w Klasyfikacji Środków Trwałych pod symbolem:
- 740 - ustawodawca umieścił motocykle, przyczepy i wózki motocyklowe,
- 741 - ustawodawca umieścił samochody osobowe,
- 742 - ustawodawca umieścił samochody ciężarowe.
A ponieważ z amortyzacji jednorazowej wyłączone zostały jedynie samochody osobowe, wydawać by się mogło, iż preferencja ta przysługuje w stosunku zarówno do samochodów ciężarowych jak i motocykli.
Niestety organy podatkowe twierdzą zgoła co innego, o czym przekonał się m.in. podatnik, który otrzymał od Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy interpretację indywidualną z dnia 25 marca 2016 r., nr ITPB1/4511-1/16/PSZ.
We wniosku o wydanie tejże interpretacji zainteresowany doszedł do podobnej konkluzji, jak opisana wyżej. Wskazał on, iż wprawdzie motocykl jest pojazdem samochodowym w myśl ustawy prawo o ruchu drogowym, niemniej skoro ustawodawca w Klasyfikacji Środków Trwałych ujął go w odrębnej od samochodów osobowych pozycji, to nie należy go z takimi pojazdami utożsamiać, a co za tym, prawo do jednorazowej amortyzacji mu przysługuje.
Organ wydający interpretację skupił się jednak na definicji samochodu zawartej w ustawie podatkowej i prawie o ruchu drogowym, pomijając Klasyfikację Środków Trwałych.
-
pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
- klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
- z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
- pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
- niektórych pojazdów specjalnych,
- innych pojazdów samochodowego traktowanych dla celów VAT jako „nieosobowe” (np. niektóre samochody pogrzebowe).
Dla organu podatkowego istotna okazała się definicja pojazdu samochodowego umieszczona w przepisach ustawy prawo o ruchu drogowym. Ta natomiast pojazd samochodowy definiuje jako pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h (za wyjątkiem ciągnika rolniczego).
Pojazdem silnikowym jest natomiast pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.
Z kolei motocykl to - w myśl ustawy prawo o ruchu drogowym, pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.
Organ wskazał, iż zgodnie z powyższym każdy pojazd wyposażony w silnik jest pojazdem silnikowym. Jeżeli zaś jego konstrukcja umożliwiaj jazdę z prędkością powyżej 25 km/h, jest on także pojazdem samochodowym (z wyłączeniami wyżej opisanymi).
Idąc dalej, skoro motocykl rozwija prędkość powyżej 25 km/h i jest uznany za pojazd samochody w myśl ustawy prawo o ruchu drogowym (a nie jest motorowerem ani ciągnikiem rolniczym), to jako taki jest także traktowany na potrzeby podatku dochodowego. W efekcie, jeżeli motocykl nie będzie posiadał cech określonych w przepisach podatkowych, które wyłączyłyby go spod definicji samochodu osobowego, jako taki będzie on traktowany.
A jeżeli motocykl będzie traktowany na potrzeby podatku dochodowego jako samochód osobowy, nie może mieć do niego zastosowanie jednorazowa amortyzacja.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)