Jak złożyć korektę rocznego zeznania podatkowego PIT
2016-04-08 12:27
Jak złożyć korektę rocznego zeznania podatkowego PIT? © Pio Si - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż środka trwałego po likwidacji firmy w zeznaniu rocznym
W przypadku stwierdzenia błędu w złożonym zeznaniu podatkowym, można, a nawet trzeba go naprawić poprzez złożenie korekty. Prawo takie daje art. 81 §1 ustawy Ordynacja podatkowaPrzez deklarację rozumie się tutaj także roczne zeznania podatkowe.
W praktyce złożenie korekty polega na przekazaniu do urzędu skarbowego tego samego formularza z zaznaczonym polem, że jest to korekta (a nie złożenie) zeznania, z prawidłowymi danymi.
W jakim terminie można złożyć korektę zeznania podatkowego?
Termin, w którym podatnicy mogą korygować swoje rozliczenia, jest stosunkowo długi. Mają oni bowiem na to czas do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego (warto pamiętać, że w tym samym czasie organy podatkowe mogą kontrolować prawidłowość złożonych rozliczeń).
To natomiast, zgodnie z art. 70 §1 Ordynacji podatkowej przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
To reguła podstawowa. W określonych przypadkach zobowiązanie podatkowe przedawnia się w innych terminach. Należy też pamiętać, że bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany bądź ulec zawieszeniu.
fot. Pio Si - Fotolia.com
Jak złożyć korektę rocznego zeznania podatkowego PIT?
W przypadku zawieszenia natomiast bieg terminu przedawnienia zostaje wstrzymany, zaś po ustaniu przesłanek powodujących jego zawieszenie biegnie dalej.
Powyższe oznacza że w przypadku przerwania biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego musimy np. na nowo liczyć 5-letni okres (od momentu przerwania biegu). Zawieszenie skutkuje natomiast tym, że okres przedawnienia wydłuża się o czas, w którym nastąpiło jego zawieszenie. Nie liczymy go tutaj natomiast na nowo.
Przydatne formularze:
Formularze rozliczeń rocznych PIT
I tak ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymaga, iż aby rozliczyć się preferencyjnie wspólnie z małżonkiem bądź na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci, stosowny wniosek w tym zakresie (a więc zaznaczenie odpowiedniego pola w składanym PIT) należy złożyć przed upływem terminu przewidzianego do złożenia zeznania podatkowego.
Tym samym podatnik, który pierwotnie za 2015 rok rozliczył się samodzielnie, może złożyć korektę rocznego PIT i wskazać jako sposób rozliczenia wspólnie z małżonkiem (bądź z dzieckiem), o ile korekta taka trafi do urzędu skarbowego do 02 maja 2016 r. (30 kwietnia przypada w sobotę).
Podobnie jest z przekazaniem 1 proc. podatku należnego wybranej organizacji pożytku publicznego. Podatnik w korekcie może zmienić dyspozycję w tym zakresie, o ile ta zostanie złożona najpóźniej w ciągu miesiąca od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego.
Inaczej jest z ulgami podatkowymi. Podatnik, który z nich nie skorzystał albo rozliczył nieprawidłowo, ma czas na korektę do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (czyli mówiąc w pewnym uproszczeniu 5 lat). To samo tyczy się zadeklarowania błędnych kwot przychodów, kosztów, dochodów, zaliczek na podatek czy odliczeń od dochodu i podatku. Trzeba naturalnie pamiętać, że zwlekanie ze złożeniem korekty skutkującej zwiększeniem należnego fiskusowi podatku, wiąże się z zapłatą także odsetek za zwłokę (jeżeli zobowiązanie podatkowe zdąży się przekształcić w zaległość).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)