VAT-Z u podatnika rozliczającego VAT metodą kasową
2016-04-06 13:20
VAT-Z u podatnika rozliczającego VAT metodą kasową © sitthiphong - Fotolia.com
Przeczytaj także: Otwarcie firmy i metoda kasowa rozliczania VAT
Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje co do zasady z chwilą zakończenia dostawy towarów bądź wykonania usług. Od reguły tej występują jednakże pewne wyjątki. Jeden z nich tyczy się właśnie podatników rozliczających ten podatek metodą kasową. Tutaj obowiązek podatkowy może zostać istotnie odroczony w czasie. Jest on bowiem uzależniony od daty otrzymania zapłaty.Z kolei w przypadku czynności świadczonych na rzecz innych podmiotów (czyli np. osób prywatnych bądź podatników korzystających ze zwolnienia z VAT), obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Jak zatem widać z powyższego, jeżeli małemu podatnikowi nie zapłaci klient będący osobą prywatną bądź podatnikiem zwolnionym z VAT, obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie dopiero 180-dnia, licząc od wydania towaru lub wykonania usługi (chyba że płatność nastąpi wcześniej).
Jeżeli natomiast zobowiązania takiego nie ureguluje czynny podatnik VAT, obowiązek podatkowy przesunie się do momentu, w którym nastąpi zapłata.
fot. sitthiphong - Fotolia.com
VAT-Z u podatnika rozliczającego VAT metodą kasową
Załóżmy teraz dla przykładu, że mały podatnik zamierza zlikwidować prowadzoną firmę z końcem kwietnia 2016 r. Posiada jednakże nierozliczone faktury sprzedażowe i wszystko wskazuje na to, że obowiązek podatkowy od nich powstanie już po zlikwidowaniu działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku powinien się wstrzymać ze złożeniem VAT-Z do czasu otrzymania zapłaty (a co za tym idzie, także powstania obowiązku podatkowego od dokonanej sprzedaży)?
Opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:
- rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
- zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
Podatnicy tacy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu i załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego - do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Obowiązek podatkowy od takiego spisu z natury powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Powyższe nakłada na podatników art. 14 ustawy o VAT
Co się natomiast tyczy zgłoszenia zmian (tu likwidacji firmy), art. 96 ust. 12 ustawy o VAT wskazuje, że jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.
Niewątpliwie zmianą taką jest likwidacja firmy. Tę zgłasza się na formularzu VAT-Z.
Stąd, zdaniem autora, mały podatnik rozliczający się metodą kasową powinien dokonać złożenia formularza VAT-Z informującego o likwidacji działalności gospodarczej, w ciągu 7 dni od likwidacji tej działalności (czyli zaprzestania wykonywania czynności - w przypadku osób fizycznych, bądź likwidacji spółki osobowej). Na termin złożenia formularza nie wpływa tutaj okoliczność, iż nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy od wszystkich wykonanych usług czy dostaw towarów.
Oczywiście na podatniku takim w dalszym ciągu będzie ciążył obowiązek odprowadzenia (rozliczenia) podatku należnego od czynności wykonanych w okresie prowadzenia działalności gospodarczej, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał już po jej likwidacji.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)