eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUlga na uczące się dziecko: problemy praktyczne w PIT za 2015 r.

Ulga na uczące się dziecko: problemy praktyczne w PIT za 2015 r.

2016-04-01 11:43

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko


Kryterium dochodowe dotyczy bowiem jedynie dziecka pełnoletniego. Oznacza to, że obliczenie dochodu uzyskanego przez dziecko należy rozpocząć od dnia ukończenia 18 roku życia. A ponieważ w tym czasie dziecko z naszego przykładu zarobiło jedynie 2 000 zł, rodzice zachowują prawo do ulgi.

Urzędnicy zwrócili także uwagę na liczbę dzieci, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia. Otóż przy rozliczaniu ulgi prorodzinnej przyjmuje się, że rodzic ma tyle dzieci, ile uprawnia do odliczenia. I tak osoba mająca przykładowo piątkę dzieci, gdzie tylko dwójka jest małoletnia, zaś trójka pełnoletnia i zarabiająca powyżej kwoty wolnej od podatku, z ulgi morze skorzystać jedynie na dwójkę dzieci małoletnich.
Określając tutaj liczbę dzieci, w stosunku do których podatnik wykonywał władzę rodzicielską oraz wysokość kwoty przysługującego odliczenia, należy wziąć pod uwagę tylko te dzieci, na które można dokonać odliczenia.

Rozliczenie ulgi w stosunku do dziecka kończącego naukę


Problemem niekiedy jest także rozliczenie ulgi w stosunku do uczącego się dziecka. To może bowiem przerwać naukę, zakończyć ją zwykłym trybem, wziąć urlop dziekański czy też w trakcie pobierania nauki ukończyć 25 lat. Jak w takich przypadkach ulgę rozliczyć?
Warto wiedzieć
Prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej jest uzależniona od pobierania nauki jedynie w stosunku do dzieci pełnoletnich, które nie otrzymują zasiłku (dodatku) pielęgnacyjnego lub renty socjalnej. Warunek ten nie musi zatem być spełniony m.in. w przypadku dzieci małoletnich.

Wracając jednak do poruszonej wyżej problematyki w przypadku dziecka, które skończyło jedną szkołę i rozpoczęło naukę w zwykłym trybie w kolejnej (np. uczeń ukończył szkołę średnią i od października rozpoczął studia), rodzice mogą skorzystać z ulgi za cały rok (uwzględniają także miesiące bez nauki, czyli tutaj lipiec-wrzesień).

Jeżeli jednak przykładowo student został w marcu skreślony z listy studentów, zaś od października rozpocznie na nowo studia, ulga przysługuje jedynie za miesiące, w których był on (posiadał status) studentem (czyli styczeń-marzec i październik-grudzień; razem 6 miesięcy).

Inaczej jest w przypadku urlopu dziekańskiego. Tutaj bowiem jest zachowany status studenta, w związku z czym rodzice zachowują prawo do pełnej ulgi (nawet za miesiące niepobierania nauki).

Urzędnicy podkreślili także, iż w przypadku „zwykłego” zakończenia nauki (czyli w czerwcu) i braku jej kontynuacji, ulga przysługuje także za miesiące wakacyjne. Jeżeli natomiast student zakończył studia w czerwcu, a pracę obronił później, np. w listopadzie - ulga przysługuje do miesiąca obrony włącznie (czyli za 11 miesięcy). Jeżeli natomiast taki student zakończył w czerwcu studia pierwszego stopnia (zdał egzamin licencjacki) i nie kontynuuje nauki, ulga przysługuje do miesiąca października włącznie.

Z kolei gdy dziecko w trakcie pobierania nauki ukończy 25 lat, ulga przysługuje jedynie za miesiące od początku roku do tego (włącznie), w którym dziecko skończyło 25 lat.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: