eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUsługi budowlane dla Kowalskiego: obowiązek podatkowy VAT

Usługi budowlane dla Kowalskiego: obowiązek podatkowy VAT

2016-03-31 13:38

Usługi budowlane dla Kowalskiego: obowiązek podatkowy VAT

Usługi budowlane © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Usługi budowlane w podatku od towarów i usług były i są traktowane w sposób szczególny. „Niestandardowo” określa się dla nich miejsce świadczenia, stawkę podatku czy też moment powstania obowiązku podatkowego. Dlatego właśnie warto zwrócić szczególną uwagę na ich prawidłowe rozliczenie.

Przeczytaj także: Obowiązek podatkowy w VAT: Protokół odbioru robót budowlanych

Usługi budowlane podlegają opodatkowaniu w Polsce tylko wówczas, gdy są wykonywane na nieruchomościach tutaj się znajdujących. Stawka podatku VAT zależy natomiast od tego, czy tyczą się one nieruchomości zaliczanych do społecznego programu mieszkaniowego czy też pozostałych (stosowana jest stawka preferencyjna 8% bądź podstawowa 23%).

Także w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego ustawodawca dla tego typu usług przewidział odrębne regulacje, których zdaje się, nie należy stosować w każdym przypadku.

Art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług mówi, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą wystawienia faktury. Jest tak jedynie wówczas, gdy faktura taka zostanie wystawiona w obowiązującym terminie. Jeżeli natomiast podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu do wystawienia tego dokumentu (art. 19a ust. 7 ustawy o VAT).
W przypadku usług budowlanych fakturę należy wystawić nie później niż 30. dnia od wykonania usługi (art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT.

Na tym nie koniec. Jeżeli bowiem przed wykonaniem usługi budowlanej podatnik otrzyma całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy od otrzymanej kwoty powstaje z chwilą jej otrzymania (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).

Jak zatem widać z powyższego, prawidłowe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego od usług budowlanych wymaga analizy kilku przepisów w stosunku do konkretnego przypadku. Niestety na uwadze należy mieć jeszcze jedną istotną kwestię, która zdaje się różnicować zasady określania momentu powstania obowiązku podatkowego od podmiotu, na rzecz którego usługa jest świadczona.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Usługi budowlane

Usługi budowlane w podatku od towarów i usług były i są traktowane w sposób szczególny. „Niestandardowo” określa się dla nich miejsce świadczenia, stawkę podatku czy też moment powstania obowiązku podatkowego. Dlatego właśnie warto zwrócić szczególną uwagę na ich prawidłowe rozliczenie.


Otóż przepis przywołanego wyżej art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT, określający termin powstania obowiązku podatkowego od usług budowlanych i budowlano-montażowych , zawiera odesłanie do art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, który to wymienia przypadki, kiedy należy wystawić fakturę.
Ze wskazanego art. 106b ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 (najem, dzierżawa, leasing itp.).

Należy w związku z tym uznać, że ten szczególny moment powstania obowiązku podatkowego ma zastosowanie wówczas, gdy dla danej transakcji istnieje obowiązek wystawienia faktury w przypadkach wyżej opisanych.

Mieści się tutaj m.in. wystawianie faktur na rzecz innych podatników VAT. Regulacje te milczą natomiast w zakresie wystawiania faktur na rzecz tzw. osób prywatnych (tutaj obowiązek wystawienia faktury na żądanie takiej osoby wynika z art. 106b ust. 3 ustawy o VAT, a więc znajduje się w innym miejscu, do którego art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) się nie odnosi).
Należy zatem przyjąć, że w przypadku świadczenia wskazanych usług budowlanych bądź budowlano-montażowych na rzecz osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT (czyli nieprowadzącej działalności gospodarczej), obowiązek podatkowy jest rozpoznawany na zasadach ogólnych a nie szczególnych.

Oznacza to, że w przypadku takich usług świadczonych dla tzw. osób prywatnych obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługi, chyba że wcześniej otrzymano zapłatę (wtedy obowiązek ten powstanie w dacie zapłaty).
W związku z powyższym w zależności od statusu podatkowego nabywcy usługi budowlanej bądź budowlano-montażowej, obowiązek podatkowy będzie powstawał w różnym terminie z tytułu wykonania takich usług.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: