Stara ulga na nowe technologie w CIT po 2015 r.?
2016-03-31 13:37
Stara ulga na nowe technologie w CIT po 2015 r.? © violetkaipa - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odliczenie darowizn na kościół w podatku CIT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Spółka poniosła w latach 2011, 2012 i 2014 wydatki na nabycie innowacyjnych systemów. Te w poszczególnych latach ich nabycia zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Płatności za takie nabycia poszczególnych systemów następowały w roku ich wprowadzenia do ewidencji bądź roku następnym. Każdy z nabytych systemów stanowi nową technologię w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest wiedzą technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, która umożliwia wytwarzanie lub udoskonalanie wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat.
Opinię niezależnej jednostki naukowej o tym, że nabyte systemu stanowią nową technologię i nie są stosowane na świecie przez okres dłuższy niż ostatnie 5 lat, spółka uzyska dopiero w roku 2016. W związku z tym zadano pytanie, czy ma ona prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na nabycie nowych technologii na zasadach obowiązujących do końca 2015 r. (czyli skorzystania z tzw. ulgi na nowe technologie? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:
„(...) Zdaniem Wnioskodawcy, Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na nabycie nowych technologii na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2015 r., w sytuacji, gdy opinia potwierdzająca ich innowacyjność zostanie wydana w 2016 r.
fot. violetkaipa - Fotolia.com
Stara ulga na nowe technologie w CIT po 2015 r.?
Zgodnie z art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii. Art. 18b ust. 2 ustawy o CIT, wskazuje, że za nowe technologie, w rozumieniu ust. 1, uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalanie wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. Nr 96, poz. 615, z późn. zm.).
Ustawa o CIT w art. 18b ust. 2a, wskazuje, że przez nabycie nowej technologii rozumie się nabycie praw do wiedzy technologicznej, o której mowa w ust. 2, w drodze umowy o ich przeniesienie, oraz korzystanie z tych praw, z wyjątkiem nabycia w drodze wkładu niepieniężnego.
W ocenie Wnioskodawcy, zostaną spełnione przesłanki do dokonania odliczenia poniesionych wydatków, ponieważ:
1. Spółka dokonała nabycia systemów (nabycia prawa do wiedzy technologicznej) oraz
2. systemy stanowią wartość niematerialną i prawną będącą nową technologią, która została wprowadzona do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki.
Opinia, którą Spółka ma zamiar uzyskać od niezależnej od Spółki jednostki naukowej, będzie jedynie potwierdzała zaistniały już stan faktyczny, czyli nabycie przez Spółkę wiedzy technologicznej stanowiącej nową technologię.
Prawo do odliczenia aktualizuje się pod warunkiem nabycia nowej technologii i wprowadzenia jej do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych w określonym przedziale czasu. Spółka oba te warunki spełniła. Opinia, którą Spółka ma zamiar uzyskać nie potwierdza „nabycia” nowej technologii, lecz potwierdza „rodzaj” nabywanej wiedzy technologicznej, czyli czy mamy do czynienia z nabyciem nowej technologii w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o CIT.
Wobec czego, skoro ustawa o CIT uzależnia prawo do odliczenia od nabycia, to Spółka nie ma wątpliwości, że do nabycia doszło i wobec tego Spółce przysługuje już prawo do odliczenia pod warunkiem uzyskania opinii niezależnej jednostki naukowej.
Zgodnie z ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz.U. poz. 1767, dalej: „ustawa zmieniająca”), począwszy od 1 stycznia 2016 r. uchylony zostanie art. 18b, a co za tym idzie ustawa o CIT nie będzie już przewidywała prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na nabycie nowych technologii.
Zgodnie z art. 11 ustawy zmieniającej, z którego wynika, że podatnicy, którzy przed końcem roku podatkowego rozpoczętego przed dniem 1 stycznia 2016 r. nabyli prawo do odliczenia wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii na podstawie (...) art. 18b ustawy o CIT w brzmieniu dotychczasowym, zachowują prawo do tych odliczeń po dniu 31 grudnia 2015 r., w zakresie i na zasadach w nich określonych.
Spółka pomimo uzyskania opinii w roku 2016 - która potwierdza, że wiedza nabyta przez Spółkę była nową technologią - zachowuje prawo do odliczenia na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2016 r., gdyż Spółka nabyła prawo do odliczenia na podstawie art. 18b w brzmieniu dotychczasowym (tj. do dnia 31 grudnia 2015 r.).
W związku z tym, że Spółka nabyła nowe technologie w różnych latach, dokonałaby odpowiednich korekt deklaracji za rok podatkowy, w którym dany system został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. (...)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)