eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZaliczka na podatek od dochodów z zagranicy bez pośrednictwa płatnika

Zaliczka na podatek od dochodów z zagranicy bez pośrednictwa płatnika

2016-03-30 13:35

Zaliczka na podatek od dochodów z zagranicy bez pośrednictwa płatnika

Zaliczka na podatek od dochodów z zagranicy bez pośrednictwa płatnika © czarny_bez - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, zakład pracy występuje w roli płatnika przy wypłacaniu wynagrodzeń. Oznacza to m.in., że jest on obowiązany do obliczenia w prawidłowej wysokości, pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń. Rozwiązanie takie jest niewątpliwie korzystne dla samego zatrudnionego.

Przeczytaj także: Podatek od wynagrodzenia pracownika z zagranicy

Niemniej powyższy schemat występuje jedynie w stosunku do dochodów krajowych. Zagraniczny pracodawca, który nie posiada siedziby (czy zakładu, oddziału bądź przedstawicielstwa) w Polsce, nie jest bowiem zobowiązany do naliczania, poboru i wpłacania zaliczek na podatek dochody od osób fizycznych w Polsce.
Nie jest on w związku z tym płatnikiem takich zaliczek z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom będącym polskimi rezydentami podatkowymi mimo świadczenia przez nich pracy na terytorium Polski.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29 września 2015 r., nr IPPB4/4511-728/15-4/MP wyjaśnił, że z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wynika, że płatnikiem nie może być podmiot zagraniczny. Należy jednakże zauważyć, że nałożenie przez ustawodawcę w art. 44 ust. 1a pkt 1 tej ustawy, obowiązku rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych bezpośrednio przez osoby fizyczne, które otrzymują wynagrodzenie bez pośrednictwa płatnika, wskazuje na to, że podmioty zagraniczne nie są traktowane jako płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w takich przypadkach obowiązek opłacania zaliczek na podatek dochodowy przenosi na samego podatnika - pracownika.
Art. 44 ust. 1a pkt 1 wskazanej ustawy mówi, że podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników ze stosunku pracy z zagranicy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.
Ust. 3a tej regulacji dodaje, że podatnicy tacy są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej obowiązującej w danym roku.

Wskazane postępowanie jest obowiązkowe a nie fakultatywne.

fot. czarny_bez - Fotolia.com

Zaliczka na podatek od dochodów z zagranicy bez pośrednictwa płatnika

Uzyskanie dochodów z pracy bez pośrednictwa płatnika determinuje złożenie rozliczenia rocznego na formularzu PIT-36.


Podatnicy mogą obliczoną zaliczkę pomniejszyć tutaj o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ustawy (do wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki). Mogą też dobrowolnie opłacać ten podatek wg wyższej stawki podatku (a więc obecnie zamiast 18% stosować stawkę 32%).

Należy także pamiętać, że do otrzymanego wynagrodzenia ze stosunku pracy z zagranicy, bez pośrednictwa płatnika, można stosować także zryczałtowane kwotowe pracownicze koszty uzyskania przychodów.

Obowiązkowy PIT-36


Taki sposób uzyskiwania dochodów i opłacania zaliczek na podatek skutkuje także specyficznym rozliczeniem rocznym uzyskanych dochodów z fiskusem.

Otóż jeżeli wynagrodzenie z pracy jest jedynym dochodem, podatnicy rozliczają je na formularzu PIT-37. Ta reguła nie ma jednak zastosowania w przypadku uzyskiwanych wynagrodzeń z zagranicy od pracodawcy nie mającego w Polsce siedziby, zakładu czy przedstawicielstwa, czyli pracodawcy, który w stosunku do wypłacanych kwot nie jest płatnikiem.
Uzyskanie dochodów z pracy bez pośrednictwa płatnika determinuje złożenie rozliczenia rocznego na formularzu PIT-36.

W formularzu tym należy wskazać nie tylko kwotę uzyskanego wynagrodzenia (w części dotyczącej przychodów z umowy o pracę), ale także zastosowanych kosztów uzyskania przychodu, odliczonych składek czy należnych i wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy.

fot. mat. prasowe

Zaliczki na podatek bez pośrednictwa płatnika w PIT-36

W zeznaniu PIT-36 należy wskazać wartość należnych zaliczek na podatek, które podatnik powinien wpłacić bez pośrednictwa płatnika.


Kwotę zaliczek faktycznie wpłaconych wykazuje się w części L. w polu 209 tej deklaracji, natomiast wartość zaliczek należnych w części D. 1 lub D. 2 (odpowiednio pola 47 i 98) oraz w części O. 3 lub O. 4 (w rozbiciu na poszczególne miesiące) - w zależności czy dochody takiego pracownika są wykazywane jako dochody podatnika czy dochody małżonka.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: