eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaAport udziałów do spółki z o.o. z podatkiem dochodowym

Aport udziałów do spółki z o.o. z podatkiem dochodowym

2016-03-24 12:48

Aport udziałów do spółki z o.o. z podatkiem dochodowym

Aport udziałów do spółki z o.o. z podatkiem dochodowym © sebra - Fotolia.com

Ustawodawca wprawdzie przewidział zwolnienie z podatku dochodowego dla aportu udziałów jednej spółki do drugiej w przypadku, gdy ta poprzez takie działanie uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane, niemniej aby ze zwolnienia skorzystać, to właśnie wniesione przez wspólnika a nie innych wspólników udziały powinny dać taką większość - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 21.03.2016 r. nr ITPB3/4511-13/16/AD.

Przeczytaj także: Aport udziałów do spółki z o.o. bez podatku dochodowego?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca jest obecnie właścicielem udziałów cypryjskiej spółki kapitałowej (odpowiednik polskiej spółki z o.o.). Żaden z udziałowców tej spółki nie posiada samodzielnie większości udziałów (praw głosu).

Wnioskodawca będzie także udziałowcem polskiej spółki z o.o. (Nowa spółka) podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Udziały w Nowej spółce wnioskodawca obejmie w zamian za wkład niepieniężny w postaci posiadanych udziałów w spółce cypryjskiej. W ślad za nim pójdą także inni wspólnicy spółki cypryjskiej. Czynności te zostaną dokonane w ramach jednej transakcji i na mocy jednej umowy. Wniesione wkłady trafią na kapitał zakładowy Nowej spółki na mocy jednej uchwały o jego podwyższeniu. Czynność ta nie spowoduje jednak uzyskania przez Nową spółkę większości głosów w spółce cypryjskiej.

Wartość nominalna otrzymanych udziałów Nowej spółki będzie odpowiadać wartości rynkowej wnoszonych udziałów spółki cypryjskiej przez poszczególnych wspólników.

Następnie w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od powyższego postępowania, pozostali wspólnicy spółki cypryjskiej wniosą swoje udziały do Nowej spółki w zamian za jej udziały (obejmą oni udziały o wartości nominalnej równej wartości rynkowej udziałów spółki cypryjskiej), które trafią na kapitał zakładowy. W efekcie takiego postępowania nowa spółka będzie posiadać 100% udziałów spółki cypryjskiej w ciągu 6 miesięcy licząc od daty pierwszego aportu.

fot. sebra - Fotolia.com

Aport udziałów do spółki z o.o. z podatkiem dochodowym

Ustawodawca wprawdzie przewidział zwolnienie z podatku dochodowego dla aportu udziałów jednej spółki do drugiej w przypadku, gdy ta poprzez takie działanie uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane, niemniej aby ze zwolnienia skorzystać, to właśnie wniesione przez wspólnika a nie innych wspólników udziały powinny dać taką większość.


Wnioskodawca zadał pytanie, czy w takim przypadku do jego przychodów nie trzeba zaliczać wartości udziałów Nowej spółki, które otrzymał w zamian za aport swoich udziałów spółki cypryjskiej? Czy w przypadku późniejszego zbycia przez niego udziałów Nowej spółki będzie miał prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość nabycia/objęcia udziałów w spółce cypryjskiej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) W myśl przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Zgodnie z art. 17 ust. 1a ww. ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:
1. zarejestrowania spółki, spółdzielni albo
2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego, albo
4. podjęcia uchwały o przyjęciu w poczet członków spółdzielni, albo
5. w którym upływa okres 5 lat od dnia objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej wniesiony przez podmiot komercjalizujący, chyba że przed tym dniem nastąpiło zbycie, umorzenie lub unicestwienie tych udziałów (akcji) albo podmiot komercjalizujący został postawiony w stan upadłości lub likwidacji lub przestał być podatnikiem podlegającym w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania; w przypadku wystąpienia tych okoliczności przychód ustala się na dzień poprzedzający dzień ich wystąpienia.

Zgodnie zaś z art. 24 ust. 8a ustawy, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej – wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce
- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: