"Nowe" rozliczanie VAT przez samorządy od 2017 r.
2016-04-24 09:09
Przeczytaj także: Od zadań własnych gmina podatku VAT nie odliczy
Kasy rejestrujące
Centralizacja rozliczeń, w przypadku niewprowadzenia dodatkowych regulacji, zmuszałaby samorządy do wymiany wszystkich dotychczas używanych przez samorządowe jednostki organizacyjne kas rejestrujących (czy też wymiany ich pamięci fiskalnej), a także zakup kas dla tych jednostek, które dotychczas korzystały ze zwolnienia z ewidencjonowania obrotu.
Projektowane przepisy umożliwią JST korzystanie z tych kas do końca 2018 r. JST będą mogły do tej daty na paragonach uwidaczniać dane jednostek i zakładów budżetowych. Do końca 2016 r. utrzymane ma być także zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych dla tych jednostek organizacyjnych, które w dniu poprzedzającym dzień centralizacji, korzystały z takiego zwolnienia.
Może dojść do sytuacji, że po 31.12.2016 r. JST będą obowiązane do zakupu znacznej ilości kas rejestrujących. W konsekwencji w projekcie ustawy przewidziano, iż JST będzie uprawniona do odliczenia od podatku należnego kwoty wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących (jeżeli zakup kasy nastąpi do 31.03.2017 r.)
Wyrejestrowanie jednostek organizacyjnych
Z wyznaczonym dniem od którego jednostki organizacyjne nie będą już odrębnie rozliczać VAT naczelnik urzędu skarbowego wykreśli z urzędu te jednostki z rejestru jako podatników VAT.
Korekty rozliczeń dokonywanych przed podjęciem rozliczenia scentralizowanego
Jeżeli konieczne będzie złożenie korekty deklaracji (ze względu np. na błędy rachunkowe), a korekta ta nie będzie wiązała się z wyrokiem TSUE, to JST będzie mogła dokonać tej korekty pod warunkiem złożenia pisemnego uzasadnienia jej przyczyn, a także pisemnego oświadczenia, iż korekta ta nie jest składana w konsekwencji wyroku TSUE. Jeżeli JST złoży korektę w konsekwencji wydanego przez TSUE wyroku, konieczna będzie wtedy wsteczna centralizacja rozliczeń (na określonych w projektowanej ustawie zasadach).
Rozliczenie środków europejskich
Jeżeli wyrok TSUE wpłynął na kwalifikowalność poniesionego w ramach dofinansowania wydatku (tj. okazałoby się, że samorząd lub jednostka w chwili ponoszenia wydatku dysponowała jednak prawem do dokonania odliczenia podatku naliczonego), JST zostanie zwolniona, po spełnieniu określonych warunków, z obowiązku zwrotu środków europejskich.
1 2
oprac. : Piotr Kępisty / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)